Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kościół nieobojętny


– Nie da się nauczać o relacji człowieka do Boga, odwracając oczy
od sytuacji społecznej – mówił abp Józef Kupny.

Wykład metropolity wrocławskiego pt. „Dlaczego Kościół zajmuje się sprawami społecznymi?” zainaugurował przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu działalność Studium Społecznego. Arcybiskup zwrócił uwagę na kilka powodów, dla których podobne zagadnienia leżą w kręgu zainteresowań także pasterzy Kościoła – bo potrzeba zaangażowania świeckich w sprawy społeczne, polityczne, gospodarcze jest oczywista.
Po pierwsze, jak podkreślił, człowiek, któremu Kościół służy, prowadząc go do zbawienia, jest z natury istotą społeczną.

Do swojego pełnego rozwoju potrzebuje drugiego człowieka; włączenia się w owo „dawanie i branie”, które jest istotą życia społecznego. Pan Bóg w historii zbawienia uszanował ten porządek. Choć zwraca się do konkretnej jednostki i nie patrzy na nas jak na „masę”, troszczy się jednak o ludzi także jako o naród, zależy Mu na tworzeniu właściwych relacji społecznych. Stary Testament podaje mnóstwo bardzo szczegółowych zasad regulujących te relacje. Również nauka Pana Jezusa dotyka kwestii społecznych, choćby przez poruszanie problemu ubóstwa, stosunku do ludzi potrzebujących. Chrystusa pytano nawet o płacenie podatków. Kościół na przestrzeni wieków nie mógł unikać oceny np. różnych filozoficznych wizji człowieka, stojących u podstaw ładu społecznego. – Jan Paweł II mówił, że nauczanie społeczne Kościoła jest integralną częścią korpusu doktrynalnego Kościoła, że upowszechnianie nauki społecznej wchodzi w skład ewangelizacyjnej misji Kościoła – przypominał metropolita.
Pierwsze wykłady w ramach Forum Społecznego poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem ks. Mariana Biskupa, dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej, współkoncelebrowana przez ks. Grzegorza Sokołowskiego, kierującego Obserwatorium Społecznym. Obie instytucje są odpowiedzialne za Forum Społeczne. Więcej na: www.obserwatoiumspoleczne.pl.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama