Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Sztuka w urzędzie

IV Międzynarodowy Plener Plastyczny Trzebnica 2015 ma swoją kontynuację.

Wernisaż wystawy poplenerowej odbył się w Urzędzie Miejskim w Trzebnicy. Interesanci przychodzący tu ze swoimi sprawami znienacka mogą stanąć oko w oko ze św. Jadwigą, pejzażem z trzebnickimi wzgórzami, bazyliką czy… aniołem szybującym nad miastem z paletą malarską w dłoniach.

- Często spotykam się z pytaniem, czy maluję. Gdy odpowiadam, że nie, słyszę: to dlaczego robisz ten plener? - wspominał ks. Bogdan Giemza, salwatorianin, który razem z Januszem Łozowskim, „Jasiem od aniołów”, już po raz czwarty był kuratorem wakacyjnego spotkania artystów.

Salwatorianin nawiązał do znanego powiedzenia na temat gór - po których chodzi się, „bo są”. - Trudno na takie pytania odpowiadać racjonalnie, ale gdy widzi się owoc tych plenerów, kosztuje się ich niesamowitej atmosfery…

Niezwykłym doświadczeniem - o czym wspomina także prof. ASP Stanisław Gacek, uczestniczący po raz kolejny w plenerze - jest przyjazne przebywanie ze sobą ludzi z różnych kultur, religii. W tym roku spośród 14 artystów połowa przybyła spoza granic Polski – z Francji, Berlina, Ukrainy, a nawet Maroka.

- Trzebnica to miasto pełne artystów. I pełne zakątków, które są dla nich niezwykle inspirujące - jak bazylika, „obowiązkowy temat” dla malarzy. Ja lubię uwieczniać także stare budynki w różnych częściach miasta, które są piękne, a odchodzą w przeszłość - mówi mieszkająca tu malarka Ewa Mroczek. Tematem jej prac są jednak również owoce bieżących zmian w pejzażu miasta - jak choćby odnowione Trzebnickie Centrum Kultury i Sportu.

Otwarcie wystawy   Otwarcie wystawy Agata Combik /Foto Gość Takie obrazy odnawianych czy wznoszonych obiektów - zamiast fotografii - kolekcjonuje w swym sekretariacie burmistrz Marek Długozima. Na wernisażu - gdzie obecni byli przedstawiciele lokalnych władz, trzebnicki dziekan ks. Jerzy Olszówka i generalna przełożona sióstr boromeuszek, s. M. Claret , a także m.in. wicemarszałek Ewa Mańkowska - zabrzmiały słowa uznania dla promowania Trzebnicy i św. Jadwigi z pomocą pędzla czy dłuta gości z różnych stron świata.

Do zwiedzania wystawy zaproszeni są oczywiście nie tylko petenci. Drzwi Urzędu Miejskiego - tymczasowo także galerii sztuki - otwarte są dla każdego. Ekspozycja w tym miejscu dostępna jest do 23 października. Od 3 listopada będzie ją można oglądać w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy, następnie w Hotelu Trzebnica.

Więcej TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma