Nowy numer 44/2020 Archiwum

Scholastycznie na dobry początek

Eucharystią i konferencją inspirowaną średniowiecznymi dysputami teologicznymi rozpoczął się Tydzień na Dobry Początek w DA "Dominik".

DA "Dominik" również rozpoczęło swój Tydzień na Dobry Początek. A zrobiło to w prawdziwie dominikańskim stylu! Cykl wydarzeń rozpoczął się w poniedziałek od Eucharystii.

Chwilę po zakończonej Mszy Świętej można było wysłuchać konferencji, wspólnie wygłoszonej przez obu duszpasterzy "Dominika". Ojcowie Marcin Jeleń OP i Wojciech Delik OP pochylili się nad, brzmiącym nieco prowokacyjnie, pytaniem - czy warto czytać Pismo Święte?

Dużym zaskoczeniem dla wszystkich było zapewne wysunięcie szeregu argumentów, które kazałyby odpowiedzieć przecząco na to pytanie.

Wiele z nich stanowiły odzwierciedlenie opinii, z jakimi możemy się spotkać niejednokrotnie w różnych środowiskach. Jednakże zaraz po nich przywołano mocne argumenty przemawiające na rzecz lektury Pisma Świętego i nastąpiło rozważanie, czym dla nas, tu i teraz, powinno być Słowo Boże. Całą konferencję zakończyło obalenie negatywnych opinii przedstawionych na samym początku.

Ta intrygująca forma konferencji nawiązywać miała do scholastyki, rozumianej jako racjonalne uzasadnianie prawd wiary oraz teologicznych dysput prowadzonych na średniowiecznych uniwersytetach. W ten sposób duszpasterze przybliżyli sposób argumentowania, bliski św. Tomaszowi z Akwinu, dominikaninowi i Doktorowi Kościoła, którego postać powinna stanowić dla inspirację w poszukiwaniu Prawdy.

- Chcemy Wam pokazać, że to co się dzieje po zadaniu pytania jest często ważniejsze niż sama odpowiedź. Chcemy Was zachęcić, żebyście nie mieli gotowych odpowiedzi na Pana Boga i wiarę, tylko cały czas szukali - zakończył o. Marcin.

W rozpoczętym Tygodniu na Dobry Początek na studentów czekają, obok propozycji wspólnych dla wszystkich duszpasterstw, gra miejska „Trochę światła” (w piątek o godz. 19.00) oraz Wieczór Otwarty, po niedzielnej Mszy akademickiej o godzinie 20.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama