Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ruszają obchody 15-lecia IPN

Dziś rozpoczynają się wydarzenia przygotowane z okazji 15. rocznicy powstania Instytutu Pamięci Narodowej. Wrocławski Oddział podpisał z Biurem Europejskiej Stolicy Kultury 2016 list intencyjny o współpracy. Jutro otwarta debata we wrocławskim Ratuszu, a w niedzielę Piknik Historyczny przy Hali Stulecia.

Ruszają obchody 15-lecia IPN   Dr Robert Żurek, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu (z lewej) i Krzysztof Maj, dyrektor Biura Europejskiej Stolicy Kultury 2016 wymieniają się egzemplarzami podpisanego listu intencyjnego materiały prasowe Na co dzień IPN wydaje publikacje naukowe, organizuje konferencje i wystawy, a także zajmuje się archiwami. Jest również inicjatorem programów i akcji edukacyjnych, które w nowoczesnej formie angażują młodych ludzi i przybliżają historię również tym, którzy nie zajmują się nią zawodowo.

- Chciałbym, abyśmy pewnego dnia mogli uznać, że pokolenie IPN istnieje. Pokolenie ludzi wolnych, dumnych, świadomych własnej tożsamości i szanujących innych. Gotowych do służby i poświęcenia - mówi dr Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Międzynarodowy Przegląd Filmowy

Wrocławski Oddział podpisuje dziś list intencyjny z Biurem ESK 2016 o współpracy. Jednym z wydarzeń organizowanych przez IPN, które odbędą się w ramach ESK 2016, będzie Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez Wolności”. - Współpraca z Biurem ESK 2016 otwiera dodatkowe możliwości dotarcia do szerszej publiczności. Kluczowa misja IPN polega na tym, byśmy nie zapomnieli o tragicznych skutkach totalitarnych dyktatur XX w. - mówi dr Robert Żurek, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Przegląd planowany jest na marzec 2016 r. Zobaczymy 30 filmów, które przedstawiają różne oblicza życia w krajach dyktatur i totalitaryzmów. Są to obrazy poruszające, pobudzające wyobraźnię i skłaniające do refleksji oraz ważnych pytań, m.in. co oznacza życie w świecie bez wolności, bez praw chroniących jednostkę, bez sprawiedliwości i prawdy. Przy okazji projekcji filmów będzie też miejsce na dyskusje.

- Będą ważną częścią przeglądu. Zaprosimy do Wrocławia twórców filmów. Będzie można porozmawiać z nimi o tym, jak powstawały ich dzieła, oraz o tym, co pokazują. To dobra okazja, by o „świecie bez wolności” porozmawiać na bazie różnych doświadczeń i punktów widzenia - dodaje dr Andrzej Krajewski, zastępca dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, pełnomocnik prezesa ds. ESK 2016.

Międzynarodowy Przegląd Filmowy „Świat bez Wolności” Oddział IPN we Wrocławiu zorganizuje we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. 15-lecie IPN to też inne wydarzenia we Wrocławiu.

Otwarta debata w piątek

„Po co nam IPN? Pamięć. Historia. Przyszłość”. To temat debaty, która odbędzie się 9 października w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza. Wezmą w niej udział historycy IPN oraz Ośrodka Pamięć i Przyszłość. Dyskusję poprowadzi znany dziennikarz Konrad Piasecki. Początek debaty o godz. 10.00, wstęp wolny.

Piknik Historyczny w niedzielę

11 października przy Hali Stulecia wrocławski Oddział IPN organizuje otwarty Piknik Historyczny. Będą pokazy walk powietrznych z udziałem modeli samolotów z II wojny światowej, gry strategiczne, strefa dla dzieci czy filmu, a także spotkania z legendarnym bardem Jackiem Kleyffem, zaangażowanym znawcą kontrkultury Dariuszem Paczkowskim oraz mnóstwo innych wciągających wydarzeń.

Piknik rozpocznie się o godz. 12.00. Wstęp wolny. W dniu wydarzenia do Hali Stulecia będzie można dojechać bezpłatnym, zabytkowym tramwajem. Będzie kursował od pętli przy Operze Dolnośląskiej – od 11.30 do 16.30, co godzinę. Kursy z pętli przy Hali Stulecia/ZOO – od 11.55 do 16.55, również co godzinę.

Wrocławski program obchodów 15-lecia IPN:

9 października

godz. 10 - „Po co nam IPN? Pamięć. Historia. Przyszłość”. Otwarta debata; Sala Wielka Ratusza,

11 października 2015 r.

  • godz. 12-18 - Piknik Historyczny - Wrocławskie Centrum Kongresowe (sala wielofunkcyjna) przy Hali Stulecia (udział w pikniku i wszystkich wydarzeniach bezpłatny),

Warsztaty i wydarzenia specjalne Pikniku Historycznego:

  • Warsztaty muzyczne z Jackiem Kleyffem - godz. 13-15 (zapisy od 12).

  • Warsztaty modelarskie - godz. 12.15-15.45.

  • Pokazy walk powietrznych (trawnik za Pawilonem Czterech Kopuł) - godz. 12.45, 13.15, 14.15, 15.15, 15.45.

  • Warsztaty harcerskie - godz. 15-18

  • Warsztaty o kontrkulturze z Dariuszem Paczkowskim - godz. 16-18 (zapisy 15.45 i 17.45).

******

Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, realizuje zadania określone w ustawie z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Do zadań IPN należą: gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 do 31 grudnia 1989, ściganie zbrodni nazistowskich
i komunistycznych, a także prowadzenie działalności edukacyjnej. IPN posiada obecnie 11 oddziałów oraz 7 delegatur.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy