Nowy numer 43/2020 Archiwum

Swietłana Aleksijewicz doceniona

Laureatka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus - fundowanej przez miasto Wrocław, przyznawanej autorom prozy napisanej w języku polskim lub tłumaczonej na język polski - jest zdobywczynią Nagrody Nobla.

Dziś w Sztokholmie, decyzją Komitetu Noblowskieg Swietłana Aleksijewicz zdobyła Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Jury noblowskie uzasadniło swoją decyzję pisząc, że przyznaje nagrodę „za polifoniczny pomnik dla cierpienia i odwagi w naszych czasach”.

- Decyzja komitetu w Sztokholmie świadczy o sile literatury Europy Środkowej, co Wrocław dostrzegł znacznie wcześniej przyznając autorce największą nagrodę literacką w Polsce - powiedział Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia      

Swietłana Aleksijewicz - pisarka i dziennikarka narodowości białorusko-rosyjsko-ukraińskiej, tworząca w języku rosyjskim; autorka książek, filmów i sztuk teatralnych; laureatka licznych międzynarodowych nagród. Specjalizuje się w literackich reportażach.

W 2011 roku została laureatką Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, za powieść „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”. Opowiada ona historie kobiet, które walczyły w drugiej wojnie światowej przeciw Niemcom. Rosjanki, Białorusinki, Ukrainki były na pierwszej linii frontu, walczyły i ginęły ramię w ramię z mężczyznami. Były zwiadowczyniami, dywersantkami. Po wojnie ich poświęcenie i ofiara zostały umniejszone, zlekceważone i zapomniane. Swietłana Aleksijewicz przywraca pamięć o tamtych kobietach, przypomina ich cierpienia i wyrzeczenia.

We Wrocławiu Swietłana Aleksijewicz jest znana i ceniona. Na podstawie jej książki „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości” Natalia Sołtysik zrealizowała spektakl „Walentina. The last human dog” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama