Nowy numer 44/2020 Archiwum

Spuścizna pojednania między narodami

Metropolita wrocławski skierował do wiernych archidiecezji list - zaproszenie do udziału w uroczystościach jadwiżańskich.

Spuścizna pojednania między narodami   Abp Józef Kupny w Trzebnicy podczas uroczystości jadwiżańskich w 2013 r. Karol Białkowski /Foto Gość Słowo do duchowieństwa i wiernych

Archidiecezji Wrocławskiej

z okazji uroczystości ku czci św. Jadwigi

Umiłowani Archidiecezjanie,

Ojciec Święty Franciszek podczas jednego ze spotkań z wiernymi na placu św. Piotra zwrócił uwagę, że święci nie są „super-ludźmi” i nie urodzili się doskonali. Podkreślił przy tym, że świętość to nie przywilej niewielu, lecz powołanie nas wszystkich. Święci, zanim dostąpili chwały nieba, prowadzili normalne życie, z radościami i bólem, trudem i nadziejami, lecz kiedy poznali miłość Boga podążyli za nią całym sercem, bezwarunkowo i bez hipokryzji, poświęcili często swe życie służbie innym, znosili cierpienia i przeciwności bez nienawiści, odpowiadając na zło dobrem, szerząc radość i pokój. Papież przypomniał także, że świętym zawsze obca była nienawiść, natomiast nieśli oni pojednanie i pokój.

Przywołuję te słowa Piotra naszych czasów w kontekście zbliżającego się wspomnienia liturgicznego św. Jadwigi, które w tym roku chcemy przeżywać pod hasłem „Święta Jadwiga – patronką pojednania narodów”. Zbiegają się one bowiem z 50. rocznicą wystosowania „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”, w którym znalazło się słynne zdanie: „Udzielamy wybaczania i prosimy o nie”, a którego głównym autorem był metropolita wrocławski kard. Bolesław Kominek. Jako Dolnoślązacy jesteśmy szczególnie zobowiązani do tego, by nieść dziedzictwo pozostawione tak przez św. Jadwigę, jak i przez kardynała Kominka, opierając swoje życie osobiste, rodzinne i społeczne na przykazaniu miłości Boga i bliźniego.

Podejmując to wyzwanie, pragniemy po raz kolejny spotkać się przy grobie Patronki wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Serdecznie zapraszam Was – Drodzy Diecezjanie – przybądźcie licznie na uroczystości odpustowe do Trzebnicy. Rozpoczną się one 16 października pielgrzymką ludzi chorych i niepełnosprawnych. Podczas uroczystości w trzebnickim sanktuarium modlić się będą także powołani do kapłaństwa i życia konsekrowanego, matki oczekujące narodzin dziecka oraz mieszkańcy Trzebnicy. 17 października natomiast w godzinach popołudniowych do grobu św. Jadwigi dotrą pątnicy z całej Archidiecezji, którzy przybędą tu w ramach wrocławskiej pielgrzymki. Tego dnia Mszy Świętej przy ołtarzu polowym będzie przewodniczył Arcybiskup Celestino Migliore Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Centralne uroczystości przewidziane są na niedzielę 18 października. O godz. 11.00 będę przewodniczył sumie odpustowej w intencji wszystkich mieszkań­ców Dolnego Śląska. Po Eucharystii wyruszy procesja z relikwiami św. Jadwigi.

Św. Jan Paweł II, sprawując Mszę Świętą na wrocławskich Partynicach w 1983 r., powiedział, że w św. Jadwidze „widzimy wielkie światło, które rozświeca ludzkie sprawy”. Wierzę, że nasze pielgrzymowanie do grobu Patronki Śląska pozwoli nam spojrzeć na nasze życie i to wszystko, co stanowi jego treść oczami Boga.

Serdecznie zapraszam do Trzebnicy, a na trud pielgrzymowania

z serca wszystkim błogosławię

+ Józef Kupny

Arcybiskup Metropolita Wrocławski

My zapraszamy także na specjalną podstronę, na której można znaleźć wiele ciekawostek, historii i informacji dotyczących odpustu w Trzebnicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama