Nowy numer 43/2020 Archiwum

Św. Jadwiga czeka

W najbliższą sobotę ruszamy do Trzebnicy! Nie zastanawiaj się - chodź z nami!

- Nasza doroczna pielgrzymka to pewien fenomen, który urasta do 10 tys. uczestników - mówi Wiesław "Kuzyn" Wowk, koordynator służb Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.

Podkreśla, że poza tym, iż jest to swoista manifestacja wiary, to również wspólna wędrówka ma trochę elementów rajdu, promującego chrześcijańskie wartości. - Ważne jest spotkanie z drugim człowiekiem - dodaje.

Charakterystyczne dla pielgrzymki trzebnickiej jest to, że biorą w niej udział zwłaszcza młode osoby - głównie gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich i studenci.

- Często zdarza się, że ich udział jest trochę "wymuszony". Katecheci, znając klimat wędrówki, pragną pokazać młodym ludziom, że Kościół to siła wspólnoty. To czuje się na tej blisko 30-kilometrowej trasie - zauważa.

Liczba ludzi jest tak duża, że powstają aż trzy dodatkowe grupy - w porównaniu do letniej pielgrzymki na Jasną Górę. "Siedemnastka" skupia członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W grupie 19 pójdą, podobnie jak w ubiegłym roku, harcerze. Nowością jest "dwudziestka", do której zaproszeni są parafianie z dekanatu Psie Pole.

"Kuzyn" zapewnia, że trasa jest dobrze zabezpieczona przez służby porządkowe. - Mobilizacja jest pełna i do pomocy proszeni są wszyscy, którzy mają odpowiednie uprawnienia do prowadzenia grup po drogach. Mamy też dużo doświadczenia, więc każdy pielgrzym będzie bezpieczny - dodaje.

Tegorocznemu wędrowaniu będzie towarzyszyło hasło "Przez Świętą Jadwigę Pojednanie z Bogiem, z Ludźmi i z sobą samym". - W rozważaniach będziemy nawiązywać zarówno do św. Jadwigi jak również do listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. oraz do postaci kard. Bolesława Kominka - wyjaśnia.

Pielgrzymka do Trzebnicy rozpocznie się 17 października nabożeństwem w katedrze wrocławskiej o godz. 6. Na zakończenie, o godz. 16.30 przy polowym ołtarzu obok bazyliki trzebnickiej odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore.

Szczegółowy program uroczystości TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama