We Wrocławiu zakończyły się obchody 500-lecia urodzin św. Teresy od Jezusa (1515-1582). Jednocześnie zainaugurował działalność Instytut Duchowości "Karmel".
– Nikt raczej nie wzywa Teresy, gdy coś zgubi lub gdy chce wyjść za mąż, kiedy chce poświęcić samochód, prosi o deszcz lub o pogodę… Ona jest patronką tych, którzy chcą stać się przyjaciółmi Boga. „Tylko” tyle – mówił o. Antoni Rachmajda podczas uroczystej Mszy św., odprawionej w uroczystość świętej z Avili we wrocławskim kościele pw. Opieki św. Józefa.
Zauważył, że słynne terezjańskie „Solo Dios basta” oznacza w rzeczywistości, że ostatecznie najgłębsze pragnienia człowieka zaspokoić może tylko Bóg. – Teresa pomaga odkryć, że Bóg [nie nasze prośby, „interesy”] są wystarczającym powodem, by się modlić, by Go szukać i kochać – wyjaśniał.
Podczas wykładu inauguracyjnego Instytutu Duchowości Karmel podkreślał, że jest ona jedyną świętą będącą „doktorem Kościoła od modlitwy”. Jest „świętą do czytania” – jedną z pierwszych piszących kobiet – ale i osobą, która chętnie sięgała po mądre książki (choć we wczesnej młodości zdarzało jej się czytać także powieści rycerskie – niejako odpowiednik dzisiejszych Harlequinów). Już w drugim zdaniu swej autobiografii wspomina o… dwóch bibliotekach w domu swojego ojca.
Pisała mnóstwo listów (w sumie ok. 20 tys.), prowadząc w ten sposób nieprzerwany dialog z ludźmi, zadawała się z najmądrzejszymi ludźmi jej czasów. O. Antoni podkreślał, że Teresa swojego „solo Dios basta” nie rozumiała bynajmniej w ten sposób, że nic poza modlitwą jej nie obchodziło. Przeciwnie, modlitwa prowadziła ją do czynów – w jej przypadku fundacji klasztorów, do pochylenia się nad problemami świata, w którym żyła. Problemami, które widzi się w prawdziwym świetle, dopiero gdy się czerpie z modlitwy.
Taka postawa ma być wzorem dla funkcjonowania Instytutu rozpoczynającego działalność przy wrocławskim klasztorze karmelitów bosych – gdzie przedmioty wykładowe mają umożliwiać nie tylko poznanie Pisma św. czy zasad dotyczących modlitwy, ale także spojrzenie „Bożymi oczyma” na współczesny świat.
Uczestnicy czwartkowej uroczystości modlili się również w intencji Stowarzyszenia Walka Duchowa, któremu patronuje św. Teresa, a które powstało w jej jubileuszowym roku. Już dziś zostali także zaproszeni na wrocławską premierę całości Muzycznego Oratorium Terezjańskiego – realizowanego w 500-lecie narodzin świętej przez Zbigniewa Małkowicza i Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen”. Zabrzmi ono podczas II Archidiecezjalnych Rekolekcji Ewangelizacyjnych, które pod koniec listopada poprowadzi o. Antonello Cadeddu. Zobacz TUTAJ.