W najbliższy czwartek odbędzie się konferencja poświęcona leczeniu niepłodności. Otworzy ją europoseł Marek Jurek z Prawicy Rzeczpospolitej. Gość Wrocławski objął wydarzenie patronatem medialnym.
- Na co dzień rozmawiam z wieloma kobietami, które mają problem z zajściem w ciążę i nie mają świadomości, że istnieją naturalne metody leczenia, jak naprotechnologia. Myślą, że ich jedyna szansą jest in vitro. Dajmy szansę kobietom, aby dowiedziały się o tym - mówi Agnieszka Soin, organizatorka, wraz ze wspólnotą Odnowy w Duchu Świętym "Źródło", konferencji pt. "Pomóżmy ludziom bez in vitro - leczenie niepłodności - NaProTechnologia".
Działaczka "Prawicy Rzeczpospolitej" zaznacza, że jednym z jej podstawowych celów jest upowszechnianie wiedzy na ten temat. - Kandyduję do Sejmu po to, bo chcę mieć możliwość przekonania innych posłów, że inwestycja w leczenie niepłodności naprotechnologią jest skuteczniejsze i tańsze niż zaproponowane dotychczas rozwiązania - dodaje.
A. Soin ma już doświadczenie w lobbowaniu w sprawie finansowania naprotechnologii w Warszawie. - Z inicjatywy radnych "Prawicy Rzeczpospolitej" wyszła propozycja, by naprotechnologia w województwie mazowieckim była finansowana - wyjaśnia. Podkreśla przy tym, że z wyliczeń wynika, iż wspomniane leczenie jest trzykrotnie tańsze od in vitro i zdecydowanie korzystniejsze dla zdrowia kobiet. - Jest nieinwazyjne w przeciwieństwie do sztucznego zapłodnienia - dodaje.
Co istotne działania "Prawicy Rzeczpospolitej" okazały się skuteczne. Od stycznia 2016 r. mieszkańcy województwa mazowieckiego będą mogli korzystać bezpłatnie z leczenia niepłodności metodą naprotechnologii. - Liczę na to, że wkrótce również na Dolnym Śląsku będzie taka okazja. Będę do tego przekonywać samorząd województwa. Docelowo chcielibyśmy, aby takie dofinansowanie było zagwarantowane centralnie - zaznacza.
O czym będzie konferencja? Podczas jej trwania zostaną zaprezentowane tematy dotyczące możliwości finansowania i przykłady zastosowania naturalnych metod leczenia niepłodności na Dolnym Śląsku, psychologiczne i teologiczne aspekty moralne oraz medyczny punkt widzenia, jako dobra medycyna.
Program konferencji:
Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, pl. Katedralny 1
Patronat honorowy: Ks. abp dr Józef Kupny Metropolita Wrocławski
Partnerzy: Fundacja Evangelium Vitae Wrocław