Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dom św. Józefa - dom nadziei dla chorych

Centrum Opieki Medycznej Caritas w Małkowicach przeszło modernizację. Skorzystają pacjenci.

Podwojenie liczby osób będących pod opieką Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego, polepszenie warunków pracy w Warsztacie Terapii Zajęciowej oraz rozszerzenie działalności rehabilitacyjnej. To cele kończącej się modernizacji Centrum Opieki Medycznej Caritas w Małkowicach.

Staraniem arcybiskupa wrocławskiego oraz strategicznego partnera Fundacji KGHM Polska Miedź uda się zwiększyć liczbę osób objętych opieką przez wrocławską Caritas.

- W ostatnim dniu listopada chcemy uroczyście poświecić i na nowo oddać do użytku II piętro naszego budynku - z nieukrywaną radością mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.

- Chcemy podwoić liczbę łóżek w naszym Zakładzie Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjnym, gdzie przebywają osoby wymagające całodobowej opieki, rocznie może to być nawet 150 osób. Już dziś kilkanaście rodzin oczekuje, by ich bliscy znaleźli miejsce w Zakładzie - dodaje.

Zapotrzebowanie na tego typu pomoc jest ogromne a liczba dostępnych miejsc wciąż nie jest wystarczająca. Zakład Opiekuńczo-Pielęgnacyjny to miejsce pełne pokornej służby, cichej opieki i profesjonalnej troski o cierpiących. Codzienna opieka pielęgniarska to często podstawowe, proste czynności, których podopieczni Caritas nie są już w stanie wykonywać samodzielnie. To trudna ale bardzo piękna służba.

Dzięki modernizacji lepsze warunki do funkcjonowania otrzyma również Warsztat Terapii Zajęciowej. Dzięki jego działalności w 6 pracowniach każdego dnia niepełnosprawni rozwijają swoje umiejętności, odkrywają talenty i uczą się funkcjonowania w świecie. Dzięki modernizacji instalacji elektrycznej możliwe będzie zastosowanie nowych urządzeń  m. in. w pracowni modelarsko-ogrodniczej, gdzie podopieczni poznają różne metody pracy stolarskiej.

Nowe możliwości zyska również Poradnia Rehabilitacyjna i Zakład Fizykoterapii, które będą specjalizowane w kierunku rehabilitacji neurologicznej. Modernizacja nie tylko podniesie  standardy i komfort obsługi pacjentów, ale również pozwoli zwiększyć liczbę przyjmowanych osób. Rocznie w placówkach wrocławskiej Caritas wykonuje się ponad 41 tys. zabiegów rehabilitacyjnych.

Pozyskanie strategicznych Parterów, Urzędu Marszałkowskiego oraz Fundacji KGHM Polska Miedź, znacząco przyczyniło się do planowej i rozbudowanej modernizacji obiektu w Małkowicach. Klasztor elżbietanek, wzniesiony na przełomie XIX i XX wieku, służył najpierw jako dom dla osób w podeszłym wieku, podczas wojny był szpitalem wojskowym a po niej zmieniono jego funkcję na sierociniec. Prowadziła go ówczesna Caritas, nad dziećmi opiekę sprawowały siostry elżbietanki. Zniszczenie przez władze komunistyczne struktur Caritas spowodowało w roku 1952 przejęcie obiektu przez państwo. Pod opiekę wrocławskiej Caritas budynek wrócił w roku 2004 i od tego momentu trwał jego gruntowny remont.

Nadanie patrona, św. Józefa, którego dokona abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, będzie symbolicznym zamknięciem długiego okresu, w którym odbudowywana była świetność Centrum Caritas w Małkowicach. Dziś, obiekt jest przystosowany do najnowszych standardów, które zaczną obowiązywać w 2016 roku, zarówno pod względem budowlanym jak i opieki nad chorymi i niepełnosprawnymi. Świetnie wyposażone sale chorych, nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, nowa winda oraz personel, pełniący służbę  w duchu Caritas, są gwarancją, profesjonalizmu a zarazem opieki pełnej ciepła i wrażliwości .

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama