Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wrocław otwarty na ŚDM

Szacuje się, że ok. 20 tys. młodych ludzi zatrzyma się w stolicy Dolnego Śląska w drodze do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r.

Coraz więcej chętnych do spędzenia Dni w diecezjach we Wrocławiu. Na pewno od 20 do 25 lipca 2016 r. w stolicy Dolnego Śląska zamieszkają młodzi z takich krajów, jak: Kolumbia, Panama, Rosja, Kanada, Hiszpania, Węgry, Niemcy, Szwajcaria, Włochy czy Francja. Pod tym względem Wrocław plasuje się w czołówce polskich diecezji. Wiele z nich bowiem boryka się z problemem braku zgłoszeń.

Wśród ponad 50 grup, które wybrały Dolny Śląsk jako miejsce, w którym będą chcieli przeżyć dni w diecezjach przeważają wspólnoty z Francji, których jest aż 9. Liczba uczestników w każdej z nich waha się od 500 do 800 osób. W sumie znad Sekwany do Wrocławia przyjedzie prawie 4000 młodych.

Nad przygotowaniem zarówno programu pobytu jak i logistyki związanej z przyjęciem tak dużej liczby osób pracuje specjalny sztab, składający się kilkudziesięciu wolontariuszy.

Ponieważ znaczną część kosztów organizacji Dni w diecezjach poniesie Kościół wrocławski, metropolita powołał do istnienia Fundację „Młodzi Młodym”, powierzając jej zadanie koordynowania współpracy z miastem Wrocław i innymi podmiotami, a także transparentne rozliczenie środków pozyskanych na przeprowadzenie tej inicjatywy. Część wydatków zostanie pokryta z wpłat, które będą pochodziły od parafii.

- Samo zapewnienie wyżywienia kilkunastu tysięcy osób przez siedem dni pochłonie znaczną część pozyskanych środków - mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji, dodając, iż młodzi z całego świata są gośćmi zaproszonymi do Wrocławia przez Kościół.

- Duże imprezy, chociaż związane są w koniecznością zaangażowania pewnych środków finansowych, to jednak stanowią zawsze ogromną promocję dla miasta i regionu - podkreśla ks. Kowalski

I od razu dopowiada: - Chcemy dobrze przygotować się do przyjęcia naszych gości tak pod względem organizacyjnym, jak i od strony duchowej, by wyjeżdżając stąd mogli wspominać nie tylko wspaniałe zabytki i piękne miejsca, ale także nasze przywiązanie do Kościoła, niedzielnej Eucharystii oraz entuzjazm w świadczeniu o Jezusie.

Międzynarodowe spotkania młodych z całego świata zostały zapoczątkowane przez św. Jana Pawła II. Za datę ich ogłoszenia przyjmuje się rok 1985, kiedy w Rzymie odbyło się wielkie spotkanie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży, a papież napisał „List Apostolski do młodych całego świata”, ogłaszając ustanowienie Światowych Dni Młodzieży.

Obecnie mają one dwie części: „Dni w diecezjach”, kiedy młodzież przebywa w parafiach na terenie całego kraju, który jest gospodarzem spotkania oraz „Wydarzenia Centralne”, kiedy wszyscy udają się do diecezji, którą ojciec święty wyznaczył jako miejsce ŚDM.

Czas spędzany w diecezjach ma na celu poznanie lokalnego Kościoła, kultury i topografii regionu. Młodzi w tym czasie poza wspólną modlitwą, angażowaniem się w różne dzieła i projekty przygotowane przez gospodarzy, spotkają się ze swoimi rówieśnikami z danego kraju, zwiedzają okolicę. Nie brakuje w tym okresie wydarzeń kulturalnych i koncertów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama