Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wrocław jednoczy się dla Ani!

Od 4 do 8 listopada 2015 r. we Wrocławiu odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych, krwi i szpiku dla Ani Szymczak oraz innych pacjentów dotkniętych nowotworem krwi. Rodzina i przyjaciele Ani liczą na zaangażowanie świadomych problemu, jakim jest rak krwi, społeczności Wrocławia.

- Nazywam się Ania Szymczak. Mam 34 lata. Urodziłam się we Wrocławiu i czuję się bardzo związana z moim miastem. Od ponad pięciu lat jestem żoną najcudowniejszego mężczyzny na świecie - Szymona. Od trzech miesięcy choruję na rzadki nowotwór krwi. Na początku sierpnia zdiagnozowano u mnie białaczkę i chłoniaka. 3,5 roku temu, urodziła się nasza córeczka Marianka. Jesteśmy z niej bardzo dumni również w obliczu obecnej, trudnej sytuacji, którą znosi bardzo dzielnie. Jest również dla nas obojga najsilniejszą motywacją we wspólnej walce z chorobą. Obecnie jestem w trakcie chemioterapii, w celu osiągnięcia remisji i przygotowania mnie do przeszczepu. Jednak do tej pory nie znaleziono dla mnie tzw. genetycznego bliźniaka. Po chwilowym rozczarowaniu bardzo szybko przyszła myśl, że to musi mieć głębszy sens i trzeba zacząć intensywne poszukiwania, by pomóc sobie i innym - mówi bohaterka akcji.

Dziś już wiadomo, że jedyną szansą Ani na powrót do zdrowia jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi od dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Polstransplantu ponad 890 tys. potencjalnych dawców, i ponad 25 mln w bazach na całym świecie - nie ma aktualnie osoby, która byłby zgodna genetycznie z Anią.

Rodzina i przyjaciele nie potrafią czekać bezczynnie - sami zainicjowali poszukiwania jej bliźniaka genetycznego. Stąd pomysł na akcję pod hasłem „Wrocław Walczy o Anię!”. Wydrukowano tysiące ulotek oraz setki plakatów, zaangażowano lokalne urzędy, organizacje, szkoły, przedszkola, firmy i oczywiście media.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny, chcąc wesprzeć działania rodziny i przyjaciół Ani, objęli akcję honorowym patronatem. Innymi patronami są: prof. Alicja Chybicka, jako kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Beata Pawłowicz, dolnośląski kurator oświaty. W pomoc zaangażowała się również Politechnika Wrocławska, która zainicjowała przygotowanie rejestracji potencjalnych dawców na terenie uczelni.

- Jest we mnie ogromna wdzięczność dla wszystkich, którzy zaangażowali się w przeprowadzenie Dni Dawcy. Dla fundacji DKMS, dla rodziny, przyjaciół i wielu osób, których nawet nie miałam okazji poznać, porozmawiać. Im pragnę podziękować jeszcze bardziej i zapewnić, że na zawsze pozostaną w moim sercu. Dzięki Wam wiem, że nie jestem sama. Walczę dla Was każdego dnia - dziękuje za wsparcie Ania Szymczak.

- "Wrocław Walczy o Anię!" to kampania skierowana do wszystkich mieszkańców Wrocławia - potencjalnych 600 tysięcy bohaterów, którzy mogą aktywnie zaangażować się w pomoc, jako dawcy szpiku lub osoby, które pomogą dotrzeć z komunikatem do jak największej liczby osób. Każdy gest się liczy i jest dla nas ważny. Bądź bohaterem i poinformuj innych o tym, że pomagasz. Udostępnij informację, oznacz ją: #600tysbohaterow. Ten mały gest ma ogromne znaczenie, gdyż może bezpośrednio wpłynąć na podarowanie szansy na nowe życie Ani lub innym pacjentom dotkniętym rakiem krwi - komentuje Wojciech Niewinowski, pracownik Fundacji DKMS Polska.

Rejestracja potencjalnych Dawców odbędzie się:

Data:

4-5 listopada 2015r

Godzina:

9:00 – 19:00

Miejsce:    

Politechnika Wrocławska Budynek C-13 „Serowiec” (Parter)

Adres:       

Wybrzeże Wyspiańskiego 23/25, Wrocław

 

Data:

7-8 listopada 2015r

Godzina:

10:00 – 18:00

Miejsce:   

Plac Solny we Wrocławiu

WCK przy Hali Stulecia   

Aquapark Wrocław

Adres:     

Plac Solny 1                

ul. Wystawowa 1               

ul. Borowska 99

 

Kto może zostać Dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama