Nowy numer 25/2018 Archiwum

"Kazimierz" w "Pocjunkuli"

Franciszkańskie Duszpasterstwo Akademickie otworzyło nowy cykl wykładów historycznych.

We Franciszkańskim Duszpasterstwie Akademickim „Porcjunkula” rozpoczął się cykl „Historia od podszewki”. Tematem pierwszego spotkania były II wojna światowa oraz powstanie warszawskie. Gościem, który opowiadał o realiach wojennych, był Stanisław „Kazimierz” Wołczaski.

- Mieliśmy okazję posłuchać relacji z pierwszej ręki od uczestnika walk na ulicach stolicy - mówi Joanna Kołacz. Nad przebiegiem spotkania czuwała Dominika Arendt-Wittchen ze Stowarzyszenia Dolnośląskiej Inicjatywy Historycznej.

Pan Stanisław, dzięki temu, że był czynnym działaczem Tajnych Zakładów Wydawniczych w Wydziale Propagandy, miał doświadczenie walki w Polsce Podziemnej. Mówił również o humorze, którego nie brakowało, mimo dramatu wojny. Jako przykład cytował hasła wypisywane na murach, a skierowane do okupantów, m.in. „Choć futrzane macie gacie, i tak wojny nie wygracie!”.

Pierwsze spotkanie cyklu zakończyła seria pytań o trudy walki o przetrwanie. "Kazimierz" starał się jak najbardziej przybliżyć młodym odbiorcom, jak wyglądała wojenna codzienność w rodzinie, szkole i w podziemiu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma