Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Bądźmy architektami niepodległej

Pełny kościół ludzi. Podniosła atmosfera zadumy. Wspomnienia bohaterów, ale i spotkanie z bohaterami. U księży misjonarzy uczczono odzyskaną 97 lat temu niepodległość.

Patriotyczny wieczór u księży misjonarzy w kościele św. Anny na Oporowie otworzył wrocławskie obchody Święta Niepodległości. Spotkanie pod hasłem: „Boże, błogosław ojczyźnie naszej” miało charakter wielowymiarowy.

Przede wszystkim chodziło o zawiązanie wspólnoty w duchu narodowo-chrześcijańskim oraz spotkanie z bohaterami: kombatantami Narodowych Sił Zbrojnych. Swoją obecnością zaszczycili zebranych Genowefa Aleksander ps. „Cytrynka”, która w mocnych słowach opisała swoje doświadczenia więzienne, oraz Janusz Słociński (oddział świętokrzyski NSZ), który mówił o genezie Narodowych Sił Zbrojnych i charakterze walki tej organizacji.

Bądźmy architektami niepodległej   archiwum parafii - Drodzy bracia i siostry, korzystając z autorytetów ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego oraz całej rzeszy bohaterów, bądźmy architektami niepodległej i sprawiedliwej Polski. Przyobleczmy swe życie w Chrystusa. Bo budowanie na Nim naszej ojczyzny, czyli na obiektywnej Prawdzie w myśl dewizy: „Historia magistra vitae est”, to najskuteczniejsza droga do w pełni niepodległej Polski - przemawiał do zgromadzonych organizator, ks. Jacek Międlar CM.

Wszyscy ochoczo wykonali wspólnie patriotyczne pieśni, zaś śpiew prowadził parafialny chór „Jestem”. Wybrzmiały m.in. „Gaude Mater Polonia”, „Warszawianka”, „Marsz Polonia”, „Ojczyzno ma”, „Rota”, „Boże, coś Polskę”, czy „Z dawna Polski Tyś Królową”. Wierni wstawali i z dumą wyśpiewali te ważne dla narodu polskiego teksty.

Poetycki akcentem była z pewnością recytacja przez jednego z parafian, Zbigniewa Mrozińskiego, wiersza „Obudź się, Polsko” Kazimierza J. Węgrzyna. W świątyni wzniesiono także okrzyki: „Cześć i chwała bohaterom!” oraz „Bóg, honor i ojczyzna!”, podkreślając, że katolicyzm oraz polskość to dwa nurty związane ze sobą istotowo.

W nawiązaniu i z dedykacją dla powstańców warszawskich Michalina Zając wykonała piosenkę „Warszawa widziana po raz trzeci”.

- 11 listopada jako hasło klucz przywołuje na myśl bohaterów polskich, walczących o suwerenność Polski w całych jej dziejach. Ten wieczór w naszej parafii jest swego rodzaju hołdem nie tylko dla tych z 1918 roku, ale dla wszystkich, którzy poświęcili zdrowie i życie dla ojczyzny - mówił ks. Jacek Międlar.

Księża misjonarze prosili także o wsparcie na budowę kościoła przy ul. Ołtaszyńskiej na wrocławskich Partynicach. Ks. Piotr Janusz, proboszcz tamtejszej parafii, zmaga się bowiem z problemami finansowymi związanymi z wykończeniem świątyni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy