Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ekumeniczne Święto Muzyków

Nabożeństwo słowa Bożego pod hasłem: "Miłujcie się wzajemnie" odbyło się w luterańskiej świątyni pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu 20 listopada.

Zebrani najpierw usłyszeli sonatę F. Mendelssohna-Bartholdy'ego oraz „Pater noster” Igora Strawińskiego. „Boże stworzenia, złączcie się! Świat niech do nieba chwałę śle!” – zabrzmiała otwierająca liturgię pieśń ze słowami autorstwa ks. Wiliama H. Drapera, na postawie „Pieśni słonecznej” św. Franciszka z Asyżu.

Nabożeństwu słowa Bożego, gdzie Biblię głoszono, ale i wyśpiewywano, przewodniczył ks. Waldemar Pytel, biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego), a współprzewodniczyli ks. Andrzej Fober (parafia luterańska św. Krzysztofa we Wrocławiu) oraz ks. Marcin Sternal (parafia rzymskokatolicka św. Mikołaja w Brzegu).

O miłości i przebaczeniu, ważniejszym nawet od daru, który chcemy złożyć na ołtarzu, mówił ks. A. Fober. Zwracał uwagę m.in. na ludzką skłonność, by zwalczać zło w innych, ale nie w sobie; na zakodowaną w nas chęć odwetu, rewanżu. – Być może w rezygnacji z prawa do zemsty stajemy się najbardziej podobni Bogu – zauważył. I podkreślił, że to muzyka „łagodzi obyczaje”. – Słowo Boże ubrane w muzykę ma moc przeogromną.

Uczestnicy nabożeństwa mogli usłyszeć Chór Chłopięcy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu oraz Zespół Wokalny „Rondo”, którymi dyrygowała dr Małgorzata Podzielny. Na organach grali Łukasz Mosur i Tomasz Kmita-Skarsgård. Zabrzmiały ponadto instrumenty dęte i kotły. Głównym organizatorem spotkania jest Zeggerteum, kantorat parafii luterańskiej św. Krzysztofa i fundacja.

Ekumeniczne Święto Muzyków   Muzycy na emporach kościoła pw. Opatrzności Bożej Agata Combik /Foto Gość Ekumeniczne Święto Muzyków   Procesja na wejście Agata Combik /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama