Spotkanie Liderów Parafialnych Zespołów Caritas
- Tylko Bóg będzie pamiętał o naszych czynach - usłyszeli liderzy Parafialnych Zespołów Caritas zebrani na przygotowanym dla nich zjeździe. W sobotę, 21 listopada, zebrali się na Ostrowie Tumskim, by przygotować działania Caritas w Roku Jubileuszu Miłosierdzia i otrzymać duchowy doping na codzienną służbę ubogim.
Skromny wystrój i usytuowanie w podziemiach kolegiaty świętokrzyskiego kościoła św. Bartłomieja niezwykle nastrajał do modlitwy liderów parafialnego wolontariatu Caritas. Na początku odprawiona została Msza św. koncelebrowana przez proboszczów - przewodniczących Parafialnych Zespołów i dyrektora wrocławskiej Caritas.
Ks. Dariusz Amrogowicz, w homilii wskazał zebranym na wartość ich posługi, która w pierwszym rzędzie służy samym wolontariuszom, czerpiącym radość z niesienia pomocy. - Chociaż z biegiem lat, ludzie zapomną o tym, co teraz czynimy, to Bóg nigdy tego nie zapomni. Jedyne, co możemy ofiarować drugiemu, schorowanemu i potrzebującemu człowiekowi to wsparcie, pomoc a przede wszystkim nasza obecność. Wszystkie czyny, akcje, zaangażowania, w których bierzemy udział są bezinteresowne, ale podejmowane dla chwały niebieskiej i w konsekwencji dla siebie samego. Dlatego w swoim życiu powinniśmy szczególnie pamiętać o modlitwie, poście i jałmużnie, które przybliżają nas do drugiego człowieka, do biedy, która jest wokół nas a przede wszystkim do Boga - mówił.
Podkreślił także jak niezwykłym przykładem jest dla nas św. Jadwiga, żona, matka, księżna - władczyni, zakonnica, która swoim życiem zdobywała świętość, w każdym jego momencie. - Zawierzając wszystko Bogu nieustannie skierowana była na człowieka, szczególnie najsłabszego - potrzebującego. Ona nieustannie wspiera nas swoim wstawiennictwem, ale czy my o niej pamiętamy? - pytał kaznodzieja. Zauważył, że od niej otrzymujemy duchowy doping. Dlatego od przyszłego roku, w dniu odpustu św. Jadwigi, Parafialne Zespoły Caritas są zaproszone do przybycia do grobu świętej patronki, aby nie tylko prosić ale i dziękować za możliwość służenia ubogim.
Dobrze nastrojeni i zdopingowani liderzy przeszli do auli wrocławskiego seminarium, gdzie pracowali nad planem działań w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia. Dobrym początkiem będzie zbiórka żywności, zaplanowana w dniach 11-12 grudnia. Zaproszeni są do niej nie tylko stali wolontariusze, ale również Ci, którzy wspierać będą tylko tą konkretną akcję (więcej informacji nt. zbiórki TUTAJ).
Wolontariusze zostali też zaproszeni na specjalnie dla nich przygotowane Turnusy w ośrodku Caritas w Łebie.
W Roku Jubileuszu wszyscy zachęcani są do podejmowania pielgrzymiego trudu. Dlatego wolontariusze PZC wezwani są, by zorganizować się w dekanatach i wyruszyć 9 kwietnia 2016 do Krakowa, do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tam przybędą pracownicy i wolontariusze Caritas z całej Polski, aby u źródeł miłosierdzia, w tym szczególnym miejscu uczyć się posługi pełnej miłości - Caritas.
Za kilka dni, Ojciec Święty Franciszek uroczyście otworzy drzwi Bazyliki Świętego Piotra, które staną się Bramą Miłosierdzia. Rok Jubileuszowy, Rok Miłosierdzia rozpocznie się 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Wolontariusze usłyszeli o trzech perspektywach tego niezwykłego roku.
Pierwszą jest teologiczne znaczenie miłosierdzia - zogniskowane w logo jubileuszu oraz celebracje liturgiczne. Logo jest dziełem Ojca Marko I. Rupnika S.J. Przywołuje bardzo cenny dla Kościoła starożytnego wizerunek Syna, który bierze na plecy zagubionego człowieka oraz wskazuje miłość Chrystusa, który wypełnia tajemnicę swojego Wcielenia Odkupieniem.
Druga perspektywa jest wypełniona nie tylko symbolicznymi, ale i bardzo konkretnymi dziełami miłosierdzia podejmowanymi przez Ojca Świętego Franciszka. Księża Proboszczowie i sami wolontariusze zostali wezwani, by naśladować Papieża i samemu, tak jak możemy, podejmować podobne dzieła. Ten wymiar z jednej strony jest niezwykle budujący i konkretnie obrazujący wielkość nieskończonego miłosierdzia, ale z drugiej strony człowiek wierzący zagłębia się w prawdziwe źródło posługiwania ubogim. Tylko jeden z 25 punktów papieskiej bulli Misericordiae Vultus, o Nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia, mówi bezpośrednio o uczynkach względem ciała, pozostałe 24 kierują uwagę na inne aspekty miłosierdzia, których szczególnym przejawem jest wybaczenie.
Ostatnia perspektywa związana jest z pielgrzymowaniem i uzyskiwaniem specjalnych odpustów i możliwością doświadczenia miłosierdzia w przebaczeniu. Niezwykłego znaczenia nabierają w tym kontekście dwa znaki: drzwi kościołów, które stają się Bramami Miłosierdzia oraz kapłani obdarzeni specjalnymi przywilejami do rozgrzeszania z grzechów zastrzeżonych w Stolicy Apostolskiej, cechujący się cierpliwością i zdolnością do zrozumienia ludzkich ograniczeń, ale także z mocą głoszącą ewangeliczne wezwanie do nawrócenia. Warto podkreślić, że możliwość uzyskania odpustu została również przyznana przez Ojca Świętego Franciszka każdemu kto osobiście wypełnia dzieło miłosierdzia.