Nowy numer 43/2020 Archiwum

W rocznicę listu

"Europa ojców założycieli a teraźniejszość kontynentu. Kardynał Bolesław Kominek: nieznany Ojciec Europy" - pod takim hasłem w dniach 26-28 listopada odbędzie się we Wrocławiu Europejski Kongres, wpisujący się w jubileusz 50. rocznicy wystosowania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.

W rocznicę listu   Plakat promujący wydarzenie PWT

Organizatorem wydarzenia jest Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, przy współpracy: Archidiecezji Wrocławskiej, Urzędu Miasta Wrocławia, Ośrodka Pamięć i Przyszłość oraz Fundacji KGHM Polska Miedź. Patronat medialny objął "Gość Wrocławski".

W Kongresie wezmą udział goście z kraju i zagranicy. Wśród zaproszonych prelegentów są m.in. kard. Joachim Meisner, abp Celestino Migliore, Piotr Nowina-Konopka, Rocco Butiglione, Aleksander Milinkiewicz, Konrad Szymański oraz bp Gerhard Ulrich (VELKD). Celem wydarzenia jest ukazanie znaczenia, jakie miał List biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz osoba kard. Bolesława Kominka dla budowania pojednania polsko-niemieckiego oraz Europy w dzisiejszym jej kształcie.

- Postanowiliśmy zorganizować Europejski Kongres z okazji 50-lecia Listu Pojednania, ponieważ w dzisiejszym świecie, tak jak przed pół wieku, potrzebujemy konkretnych przykładów działania na rzecz pojednania, pokoju i dialogu. Postać Kardynała Bolesława Kominka jest dla nas przykładem człowieka wiernego swojemu powołaniu i misji Kościoła - wyjaśnia rektor PWT, ks. prof. Włodzimierz Wołyniec.

List biskupów polskich do niemieckich z 1965, nazywany później orędziem, uważany jest za jeden z najważniejszych etapów pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej. - Jestem dumny, że inicjatorem Orędzia, wezwania do pojednania między narodami, był wrocławski Kardynał i że to właśnie ze stolicy Dolnego Śląska wypłynęło to wezwanie - podkreśla Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. - To dla nas nie tylko przełomowe wydarzenie historyczne, ale również wciąż aktualne wezwanie do budowania wspólnoty międzynarodowej. Mam nadzieję, że zaplanowany Kongres podkreśli europejską rolę kard. Kominka, a także poruszy tematy istotne dla współczesnego wymiaru jedności kontynentu.

Rolę kard. Bolesława Kominka zarówno w wymiarze metropolii, jak i Środkowej Europy zauważa również abp Józef Kupny, metropolita wrocławski: - Cieszę się, że 50 lat od wystosowania pamiętnych słów „Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie” Papieski Wydział Teologiczny zorganizował kongres poświęcony osobie i dziełu kardynała Bolesława Kominka. Ten zasłużony hierarcha erygował 100 nowych parafii w naszej archidiecezji, odbudował prawie 300 kościołów, stał u początków działalności wielu instytucji diecezjalnych oraz miał ogromny wkład w dzieło zjednoczenia Ziem Zachodnich z Macierzą. Tym bardziej jesteśmy winni Mu nie tylko upamiętnienie jego dokonań, ale przede wszystkim promocję osobowości i wartości, które wyznawał i którymi kierował się w życiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama