Nowy numer 43/2020 Archiwum

Spakuj patriotyzm do paczki

Patriotyzm to nie tylko hasła i symbole. To czyny. Święta Bożego Narodzenia są jedną z wielu okazji, żeby pomóc naszym bohaterom mieszkającym na Kresach Wschodnich.

Akcja „Rodacy Bohaterom” zainicjowana przez wrocławskie stowarzyszenie „Odra-Niemen” zatoczyła już kręgi ogólnopolskie. Polacy, jak ich kraj długi i szeroki, chcą pomóc swoim rodakom, którzy w trudnej sytuacji ekonomicznej żyją tam, gdzie niegdyś była nasza ojczyzna, czyli za współczesną wschodnią granicą.

Na Kresach spotkamy jeszcze stu kilkudziesięciu żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych razem ze swoimi rodzinami. Ci ludzie, mimo podeszłego wieku, wciąż zachowują pamięć o swoich dowódcach, kultywują polską kulturę i rozpowszechniają wokół siebie polską historię. Uczą lokalną młodzież patriotyzmu.

Akcja zbierania świątecznych darów oprócz okazyjnej pomocy ma również przypominać, że wciąż mamy wiele do zrobienia w kwestii dotyczącej kombatantów w skali zarówno mikro i makro.

- Najważniejszym celem całego projektu jest pamięć o tych, którzy walczyli za wolność naszej ojczyzny a poprzez zbieg różnorodnych losów historycznych, poprzez przebywanie do 1956 roku w łagrach stalinowskich, pozostali po wojnie zza wschodnią granicą - mówią członkowie stowarzyszenia „Odra-Niemen”.

Każdy kombatant otrzymuje po kilka wielokilogramowych paczek. Podczas ostatniej zbiórki na przełomie 2014 i 2015 roku zebrano… 2074 paczki czyli 36 ton darów, które trafiły na Białoruś, Ukrainę, Litwę, Łotwę i do Mołdawii. Zorganizowano 15 wypraw zarówno z bezpośrednim dowozem do rodaków, jak również z przetransportowaniem paczek do granicy.

W taką akcję każdy może się włączyć, ofiarując nie tylko materialną pomoc, ale również swój czas i zaangażowanie.

- Projekt się rozrasta, co cieszy, ale też powoduje więcej naszego zaangażowania i środków na jego realizację. Zatem zapraszam w imieniu naszego stowarzyszenia, ale głównie w imieniu kombatantów na Kresach do współpracy w różnych rolach np. koordynatora, partnera czy sponsora akcji, przyjaciela projektu "Rodacy-Bohaterom", pomocnika w sprawach organizacyjnych, socjalnych, zdrowotnych itp. - zachęca Ilona Gosiewska, prezes „Odry-Niemen”.

Pod podanym linkiem znajdziemy listę koordynatorów i adresy, gdzie w naszej okolicy można zostawić dary (TUTAJ). Paczki można też przesyłać na wrocławski adres centrali: Stowarzyszenie Odra-Niemen, ul. Kościuszki 35f, 50-011 Wrocław. Wszelkie pytania i wątpliwości warto kierować pod adres mailowy: biuro@odraniemen.org.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama