Nowy numer 43/2020 Archiwum

Chrześcijańskie korzenie podstawą Europy

Dziś drugi dzień Europejskiego Kongresu zorganizowanego z okazji 50. rocznicy listu pojednania.

- Wielu uważa kard. Kominka za ojca nowoczesnego myślenia europejskiego oraz podwójnego spojrzenia na Wrocław jako na miasto polskie i europejskie. Dokument, którego był inicjatorem historycy zaliczają do kanonu tekstów ważnych dla zjednoczonej Europy, a wartości takie, jak szacunek dla drugiego człowieka, dążenie do pojednania i gotowość do budowy lepszego świata, wskazywane są jako fundament życia w coraz bardziej spluralizowanym świecie - mówił we wstępie abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Przypomniał także, iż w ubiegłą niedzielę na Jasnej Górze, biskupi z Polski i Niemiec, w 50. rocznicę po wystosowaniu orędzia pojednania, wydali wspólne oświadczenie, w którym zapewnili, że zobowiązują się wspólnie do działania na rzecz pojednania, pokoju i solidarności. Cytował: "Ta wspólna droga się nie kończy. Wręcz przeciwnie. Ze spotkania biskupów ma się przerodzić w głęboką wymianę na wszystkich płaszczyznach w naszych krajach".

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz witając gości Kongresu, zaznaczył, że kard. Bolesław Kominek będzie jednym z bohaterów Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Podkreślił, że jest on jedną z najważniejszych postaci, które miały wpływ na obecną tożsamość Wrocławia. - Jest przedmiotem naszej ogromnej dumy, że w tych najważniejszych prądach intelektualnych, europejskich, uczestniczyli polscy inteligenci, przedstawiciele polskiego Kościoła - mówił.

Zaznaczył, że nie ma wątpliwości, że Kominek jest ojcem zjednoczonej Europy w jej współczesnym wydaniu. - Nie ulega wątpliwości, że myślenie kard. Kominka jest aktualne także dzisiaj w Europie wstrząsanej różnego rodzaju problemami i kryzysami. Byłoby rzeczą piękną, gdyby parlamentarzyści europejscy utworzyli listę, którą mogliby nazwać listą ojców pojednania europejskiego. Wydaje mi się, że kard. Kominek byłby znakomitym kandydatem do zajęcia pierwszego miejsca - dodał. Wyjaśnił też, że taki gest przypomniałby o chrześcijańskich korzeniach Unii Europejskiej, bez których zjednoczony kontynent będzie chwiejny.

Swój list do uczestników Kongresu skierował prezydent RP Andrzej Duda. Odczytał go sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Andrzej Dera. A. Duda zaznaczył, że całkowicie zgadza się z przekonaniem ,że kard. Kominek zasługuje na miano jednego z duchowych ojców założycieli jedności europejskiej.

Posłuchaj odczytanego listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy:

Po słowach wstępu rozpoczął się sesja kongresowa pt. "Wizja ojców założycieli Europy". W dyskusji wzięli udział: ks. prof. Jan Krucina (PWT Wrocław), kard. Joachim Meisner (Kolonia), abp prof. Alfons Nossol (Opole), Piotr Nowina-Konopka (ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej). Moderatorem był ks. prof. Jan Krucina (PWT Wrocław).

Posłuchaj całego panelu. Uwaga! Nagranie wypowiedzi kard. J. Meisnera jest w języku niemieckim:

cz. 1 Wstęp: ks. prof. Józefa Patera

cz. 2 kard. Joachim Meisner (tylko po niemiecku)

cz. 3 abp prof. Alfons Nossol

cz. 4 ambasador Piotr Nowina-Konopka

cz. 5 ks. prof. Jan Krucina

"Gość Wrocławski" objął Europejski Kongres patronatem medialnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama