Nowy numer 44/2020 Archiwum

Św. Mikołaj i Adwent u paulinów

5 i 6 grudnia warto odwiedzić sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła przy ul. św. Antoniego we Wrocławiu.

Paulińska parafia pw. św. Mikołaja razem z Akademią Muzyczną we Wrocławiu zapraszają na adwentowe koncerty muzyczne. Pierwszy z nich – z adwentową muzyką organową i kameralną – odbędzie się w sobotę 5 grudnia o 19.00, następne – 12 i 19 grudnia. Wstęp wolny. 6 grudnia ojcowie paulini zapraszają na uroczystość odpustową ku czci św. Mikołaja. Mszy św. o 12.00 będzie przewodniczył i wygłosi słowo Boże ks. Adam Łuźniak, rektor Metropolitarnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. O 11.30 zabrzmi tego dnia Akatyst ku czci św. Mikołaja. Dzieci otrzymają specjalne błogosławieństwo, spodziewana jest także wizyta św. Mikołaja.

Warto przypomnieć, że w paulińskiej świątyni, w kaplicy św. Mikołaja, oglądać można mniej znane sceny z życia biskupa z Miry. Przedstawione zostały w cyklu ikon. Pierwsza, autorstwa prawosławnej artystki z Białegostoku Natalii Onisko-Wasiluk, trafiła tu w 2010 r. Podczas uroczystej intronizacji wizerunku zabrzmiał po raz pierwszy w kościele Akatyst ku czci św. Mikołaja, wykonany przez prawosławny chór. Odtąd co roku jest wykonywany przed odpustową Eucharystią.

Do pierwszej ikony wkrótce dołączyły kolejne, autorstwa Anny Jastrzębskiej-Matusz, ukazujące sceny z udziałem świętego, m.in. ratowanie przez św. Mikołaja trzech młodzieńców skazanych na śmierć oraz ocalenie rozbitków na wzburzonym morzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama