W ramach 72. Diecezjalnego Dnia Orłów młodzież mogła się dowiedzieć więcej o orędziu sprzed 50 lat.
Termin 72. Diecezjalnego Dnia Orłów został wybrany w sposób bardzo przemyślany.
Pięćdziesiąta rocznica wysłania listu biskupów polskich do biskupów niemieckich przypadała w dzień wspomnienie patronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży bł. Karoliny Kózkówny, więc spotkanie, podczas którego młodzi wspominali początki pojednania polsko-niemieckiego przeniesiono na 5 grudnia, na rocznicę dnia, w którym nadeszła odpowiedź niemiecka.
Z tej okazji KSM wysłał też zaproszenie do Bund der Deutschen Katolischen Jugend (BDKJ) - niemieckiego związku jednoczącego wszystkie katolickie organizacje młodzieżowe.
Spotkanie rozpoczęło kilka słów kleryka Marcina Wachowiaka przypominających o nadchodzącym Roku Miłosierdzia Bożego. Do tego wydarzenia odniósł się również Paweł Trawka z wrocławskiej Caritas, który zachęcał do włączenia się do działań charytatywnych, przypominając, że praca na rzecz drugiego człowieka najwięcej korzyści przynosi samym młodym wolontariuszom, którzy dostrzegają inny punkt patrzenia na świat.
Mszy świętej w kościele pw. św. Piotra i Pawła we Wrocławiu przewodniczył ks. Adam Kaźmierski, asystent oddziału KSM z parafii św. Jadwigi na Kozanowie we Wrocławiu, który zainicjował jesienią kontakt z BDKJ. Podczas kazania podkreślał, że pokazywanie, że jesteśmy ludźmi wiary często wymaga od nas wiele odwagi, ale jest to warte wysiłku. Nawet pozornie małe wydarzenie jakim jest kolejne diecezjalne spotkanie młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży może przynieść wielkie efekty.
Po mszy świętej młodzież miała okazję wysłuchać prelekcji ks. dr hab. Norberta Jerzaka, który objaśniał okoliczności, w jakich doszło do zredagowania listu biskupów polskich, reakcje z jakimi się spotkał i późniejsze konsekwencje, tłumacząc dlaczego bywa on uważany za kamień milowy w stosunkach polsko-niemieckich.