Nowy numer 44/2020 Archiwum

Starosta? Tylko jeden!

Interwencja wojewody w sprawie konfliktu w trzebnickim starostwie powiatowym. Decyzja jeszcze dziś.

Zaledwie dwie godziny urzędowania i już pierwsze decyzje. Nowy wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak zapowiedział interwencje w powiecie trzebnickim.

Przypomnijmy. Polityczny konflikt sprawił, że od 1 grudnia działają dwa zarządy powiatu i dwóch starostów - jeden popierany przez PiS - Waldemar Wysocki, a drugi przez PO i PSL - Marek Łapiński.

Problem pojawił się wówczas, gdy uchwały rady powiatu o powołaniu nowego zarządu nie przyjął stary. Dlaczego tak się stało? Prawo przewiduje możliwość odwołania zarządu powiatu większością 3/5 głosów rady. PO i PSL do wymaganej większości brakuje dwóch głosów. Z tego względu radni zdecydowali, że uchwała powołująca zarząd z 2014 r. jest nieważna. Jako argument podają śledztwo prokuratury, która bada podejrzenia o fałszerstwo wyborcze. Gra idzie o jeden głos, który według radnych PO i PSL został sfałszowany, a zdecydował o wyborze "starego" zarządu.

Jak rozwiązać sytuację? - To, co się tam dzieje, budzi mój niepokój. Zaraz po konferencji spotkam się z pracownikami odpowiadającymi są nadzór prawny. Najbardziej prawdopodobny jest scenariusz wstrzymania wykonania uchwały o wyborze nowego starosty. Wydaje się, że to najbardziej optymalne rozwiązanie w tym przypadku. W ciągu kilku godzin podejmę decyzję – mówił Paweł Hreniak. Zapowiedział również, że decyzja zostanie natychmiast ogłoszona.

Gdyby doszło do scenariusza, o którym mówił wojewoda, władzę sprawowałby stary starosta do czasu wyjaśnienia sprawy. Urząd wojewódzki ma na to 30 dni. P. Hreniak zaznacza jednak, iż taka decyzja nie oznacza kategorycznego orzeczenia o ważności, czy nieważności podjętych uchwał.

Podczas briefingu prasowego wojewoda odniósł się do swojego powołania na urząd. Zaznaczył, że jest bardzo dumny z tego, że będzie reprezentował Rząd RP - Jest to też dla mnie wyzwanie osobiste, ale myślę, że "damy radę". Mottem pani premier Beaty Szydło jest "praca i pokora". To motto jest również moim i mojego zespołu. Będzie dużo pracy ze strony wojewody, mało fajerwerków - mówił.

Jako priorytetowe wojewoda wymienił trzy działania - bezpieczeństwo Dolnoślązaków, kwestie przygotowania urzędu do nowych obowiązków wynikających z poszerzenia kompetencji wojewody związanych z działalnością służby zdrowia oraz bieżące problemy, wśród których jest sytuacja w powiecie trzebnickim.

Biogram nowego wojewody można znaleźć TUTAJ.

*****

AKTUALIZACJA: Dolnośląski Urząd Wojewódzki poinformował w komunikacie przesłanym do naszej redakcji, że "Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wydał postanowienie o wstrzymaniu wykonania 7 uchwał Rady Powiatu Trzebnickiego podjętych podczas sesji 30 listopada, w tym m.in. uchwałę o wyborze nowego starosty. Jednocześnie – nie przesądzając o wyniku - nadzór prawny wojewody rozpoczyna procedurę sprawdzania zgodności tych uchwał z prawem. Czas na postępowanie nadzorcze to 30 dni".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama