Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wyrwij murom zęby krat

Wspólne śpiewanie, koncerty, złożenie kwiatów, ale nade wszystko modlitwa za ofiary tamtych 586 dni. Prezentujemy wrocławskie obchody 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

Dziś (11 grudnia) o godzinie 14 przy ul. Fabrycznej 10 dolnośląska „Solidarność” złoży wiązankę kwiatów pod tablicami śp. Piotra Bednarza i „Solidarności” przed Dolnośląskimi Zakładami Usługowo-Produkcyjnymi.

Klub seniora przy ul. Sempołowskiej 54a zaprasza 13 grudnia o godzinie 16 na wieczór solidarnościowy pod hasłem „A mury runą…”.

W programie koncert pieśni solidarnościowych (wystąpi Wiktor Dudek, uczeń klasy teatralnej XVII LO) oraz wspólny śpiew i słuchanie piosenek Jacka Kaczmarskiego ze wspomnieniami o stanie wojennym.

W dzień 34. rocznicy o godz. 16.30  w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego na pl. Katedralnym 1 rozpocznie się wspólne śpiewanie pieśni i piosenek solidarnościowych. Tych najbardziej znanych jak „Mury” czy „Ballada o Janku Wiśniewskim”, ale nie tylko. Muzyczny dorobek „Solidarności” jest bowiem o wiele bogatszy. Inicjatywa odbędzie się we Wrocławiu po raz drugi. Organizatorzy chcieliby, aby stała się niedługo lokalną tradycją, upamiętniającą wydarzenia początku lat 80.

Wszyscy obecni otrzymają specjalne śpiewniki z tekstami i chwytami gitarowymi. O uczestnictwie zaświadczą samodzielnie wbite do śpiewników pieczątki, a o oprawę muzyczną zadba akompaniator oraz grupa młodzieży z Gimnazjum nr 2.

Po śpiewającym wieczorze o 18.30  w archikatedrze św. Jana Chrzciciela abp Józef Kupny odprawi uroczystą Mszę św. za ojczyznę i ofiary stanu wojennego.

Akcja "Młodzi Pamiętają" jest wydarzeniem organizowanym przez fundację Odpowiedzialność Obywatelska. W tym roku we Wrocławiu w akcję zaangażowane jest Klub Jagielloński - Wrocław oraz C.O.D.A Maciejówka. Wydarzenie odbędzie się 13 grudnia we Wrocławiu na Starym Mieście i w Duszpasterstwie Akademickim Maciejówka. 
W godzinach od 10 do 16 zostanie zorganizowany happening przez przebranych za ZOMO-wców osób na Starym Mieście. Dowiedzieć się będzie można od nich więcej informacji o okolicznościach wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Od godz. 20:15 organizatorzy zapraszają  na część merytoryczną w Maciejówce. Prezentowane będą zdjęcia i filmy z czasów stanu wojennego. Okazja także o wysłuchania pieśni Jacka Kaczmarskiego. 

Fundacja „Sapere Aude” organizuje przy ul. Włodkowica koncert pt. „Za czym ta kolejka stoi?”. Wieczór upamiętnia rocznicę stanu wojennego. Wystąpi muzyczny duet Triada Poetica w towarzystwie studentów z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Artyści wykonają m.in. pieśni z repertuaru Jacka Kaczmarskiego, które pozwolą przenieść się w klimat minionych lat. Program wieczoru jest adresowany zarówno do osób pamiętających wydarzenia 1981 r.,  jak i dla tych, którzy wiedzę na ten temat czerpią z książek.

Na wszystkie podane przez nas inicjatywy z okazji 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego wstęp jest wolny.

Przypominamy także o akcji „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Św. Jan Paweł II, na znak solidarności z Polakami przeżywającymi trudne chwile w ojczyźnie, zapalił symboliczną świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie. W związku z tym Konferencja Episkopatu Polski zachęca do zapalenia symbolicznej świecy 13 grudnia br. o 19.30 w duchu pamięci o ofiarach stanu wojennego. Biskupi proponują także, aby podczas Mszy św. w najbliższą niedzielę objąć modlitwą szczególnie tych, którzy zginęli lub cierpieli broniąc godności człowieka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama