Nowy numer 5/2023 Archiwum

Kolejne Bramy Miłosierdzia stają otworem

Nie tylko bramy - w wielu parafiach w Roku Miłosierdzia rodzą się nowe inicjatywy.

Oto niektóre z nich:

W bazylice św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy Brama Miłosierdzia – ozdobiona emblematami przypominającymi o Roku Miłosierdzia, 1050-leciu Chrztu Polski i Światowych Dniach Młodzieży – została otwarta 8 grudnia. Już od 5 października, czyli od wspomnienia św. s. Faustyny, trwa tu peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego (każda rodzina przyjmuje obraz na jedną dobę). W dni powszednie odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego o 17.45 (w niedziele od dawna już jest odmawiana o 12.00), ponadto w niedziele o 17.30 przez cały rok będzie trwać modlitwa Nieszporami o Miłosierdziu Bożym.

W sanktuarium NMP Matki Miłosierdzia w parafii pw. Opieki św. Józefa we Wrocławiu Brama Miłosierdzia zostanie uroczyście otwarta w 3. niedzielę Adwentu, 13 grudnia, podczas Mszy św. o 13.00. W trzecie piątki miesiąca Msze św. (o 7.30, 11.30 i 18.30) będą odprawiane o Miłosierdziu Bożym. W każdy piątek od 15.00 do 18.00 trwa w tej parafii czuwanie modlitewne – z Koronką do Miłosierdzia Bożego, nabożeństwem Drogi Krzyżowej, adoracją Najświętszego Sakramentu. Ojcowie planują wydłużenie czasu spowiedzi – rozpoczynać się będzie 15 minut przed każdą Mszą św.; zapraszają ponadto do wspólnego śpiewania Nieszporów w niedziele o 19.00. Nad głównym wejściem do kościoła znajdzie się napis informujący o Bramie Miłosierdzia, ponadto przez cały rok w specjalny sposób udekorowana będzie chrzcielnica, a w kościelnej kruchcie znajdzie się nowy obraz Miłosiernego Jezusa. Karmelici Bosi zapowiadają również m.in. promowanie w swoim piśmie parafialnym nauczania papieży poświęconego Miłosierdziu Bożym; ponadto częściej wspominana będzie w liturgii Matka Miłosierdzia.

W Sanktuarium NMP Łaskawej (kościół św. Karola Boromeusza) we Wrocławiu Brama Miłosierdzia zostanie otwarta w niedzielę 13 grudnia podczas Mszy św. o 13.00. Akt ten poprzedzają specjalne rekolekcje prowadzone przez ks. Stefana Koperka z Krakowa od 10 do 12 grudnia, podczas Mszy św. odprawianych o 7.00, 12.00 i 18.00.

W kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego we Wrocławiu (pl. Grunwaldzki) Brama Miłosierdzia zostanie uroczyście otwarta w niedzielę 13 grudnia o 15.00; o 15.30 rozpocznie się Msza św. Warto wspomnieć, że przy tym kościele znajduje się dom zakonny Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – zgromadzenia św. Faustyny Kowalskiej. Od 22 lutego 2015 r. w tym kościele codziennie od 15.00 do ok. 17.30-17.45 trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. O 15.00 odmawiana jest przed Najświętszym Sakramentem Koronka do Miłosierdzia Bożego; można też wtedy skorzystać z sakramentu pokuty. 22 dnia każdego miesiąca (w nawiązaniu do dnia objawień Pana Jezusa św. Faustynie) o 16.00 odprawiana jest Msza św. o Miłosierdziu Bożym.

W sanktuarium NMP Matki Pocieszenia (kościół pw. św. Klemensa Dworzaka) we Wrocławiu począwszy od 14 grudnia w każdy poniedziałek Roku Miłosierdzia od 18.30 do 19.30 będzie trwać adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez poszczególne grupy duszpasterskie. W tym czasie będzie można też skorzystać z sakramentu pojednania.

W kościele pw. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śl. uroczyste otwarcie Bramy Miłosierdzia nastąpi podczas Mszy św. o 8.30. W tym dniu rozpocznie się także peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego wśród parafian.

W parafii pw. Miłosierdzia Bożego we Wrocławiu-Gądowie przy ul. Bajana z okazji Roku Miłosierdzia boczna kaplica z obrazem św. s. Faustyny staje się miejscem szczególnego kultu Bożego Miłosierdzia – od 8 grudnia znajdują się tu relikwie św. Faustyny i bł. Ks. Michała Sopoćki, jej spowiednika. W Roku Miłosierdzia w każdy piątek po Mszy św. o 18.00 będzie tu odprawiane nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele znajdą się relikwie św. Jana Pawła II, a w wcześniej – w niedzielę Chrztu św., 10 stycznia – zostanie poświęcona chrzcielnica, ufundowana przez dzieci pierwszokomunijne.

Uroczysta inauguracja Roku Miłosierdzia odbędzie się także m.in. w Bazylice św. Bartłomieja Ap. i św. Jadwigi w Trzebnicy (w niedzielę 13 grudnia o 11.00), w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie (w sobotę 12 grudnia o 15.00 – otwarcie Bramy Miłosierdzia oraz Msza św.), w kościele pw. NMP Matki Miłosierdzia w Oleśnicy – w niedzielę 13 grudnia o 12.00, w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Brzegu – w niedzielę 13 grudnia podczas Mszy św. o 17.00, w kościele pw. św. Faustyny we Wrocławiu-Biskupinie – w niedzielę 13 grudnia o 12.00, w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śl. – w niedzielę 13 grudnia o 15.00, w sanktuarium pw. NMP Matki Nowej Ewangelizacji w Sobótce – w niedzielę 13 grudnia podczas wszystkich Mszy św. w parafialnym kościele pw. św. Jakuba (suma o 12.00), w parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Strzelinie, w piątek 11 grudnia o 18.00, podczas Mszy św. z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych.

Pełna lista świątyń, w których podczas Roku Miłosierdzia można uzyskiwać odpusty dostępna TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy