Dominikańska Szkoła Wiary zaprasza na kolejny wykład w sobotę, 19 grudnia, o 17.00 w Starym Refektarzu klasztoru dominikanów we Wrocławiu (pl. Dominikański 2).
Red. Elżbieta Wiater i o. Marek Miławicki OP (wicedyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego) poprowadzą wykład „Zakon wymyślony przez biskupa? Prawdziwe źródła Dominikańskiej tożsamości”.
Podczas wykładu będzie również promowana wydana przez wydawnictwo „Znak” książka red. Elżbiety Wiater „Wierny pies Pański. Biografia św. Jacka Odrowąża”.
Tematem spotkania będzie nie tylko postać świętego, ale także początki Zakonu Kaznodziejskiego – jako takiego i w Polsce.
Wiele osób wie, że dominikanie powstali dla „walki z herezją” – i… na tym ta wiedza się kończy. Tymczasem powody założenia przez św. Dominika nowego zakonu były znacznie bardziej złożone. Głównym celem jego istnienia nigdy nie była dosłownie rozumiana „walka” z kimkolwiek. Zdumiewać może też, jak szybko Zakon ten dotarł na ziemie polskie i jak dynamicznie się tu rozwijał (Polska Prowincja Dominikanów jest do dziś jedną z liczniejszych na świecie). Wszystko to wyjaśnią na spotkaniu red. Wiater i o. Miławicki.
„Dominikanie polscy mają szczęście nie tylko do wspaniałych świętych, ale również do nad wyraz dobrych hagiografów. Do ich listy trzeba dołączyć jeszcze jedną „hagiografkę” i wytrawną „dominikanolożkę” – dr Elżbietę Wiater – mówi o. Tomasz Gałuszka OP, dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego. Podkreśla, że autorka poznała bodaj wszystkie najnowsze opracowania naukowe dotyczące tego pierwszego polskiego dominikanina, sięgnęła do studiów historycznych i źródłowych, ale też do prac archeologów, historyków sztuki i kultury średniowiecza.
Więcej szczegółów na www.dsw.wroclaw.dominikanie.pl.