Nowy numer 43/2020 Archiwum

O jedność, pokój i solidarność

Europie potrzeba wiele modlitwy. Wiedzą to organizatorzy Europejskiego Spotkania Młodych w Walencji.

Miłość i miłosierdzie, tolerancja i otwartość, multikulti w dobrym tego słowa znaczeniu, zaufanie i pokój - tymi słowami można określić dzieła braci z ekumenicznej wspólnoty z Taizé. Rozpoczął się kolejny, 38 już etap "pielgrzymki zaufania przez ziemię". Tym razem młodzież ze Starego Kontynentu wybrała się do ciepłej Hiszpanii. Nie pojechali tam jednak tylko na mega imprezę sylwestrową, choć i tej nie braknie. Chcą przede wszystkim polecać dzisiejszy zwariowany świat Bożej Opiece i dzięki wielonarodowemu spotkaniu budować "mosty pojednania".

Dlaczego o tym piszę? Chociażby dlatego, że we Wrocławiu bardzo szczególne miejsce zajmuje wspólnota braci z Taizé. Stąd pochodzi jeden z nich - br. Wojtek. Nie mam wątpliwości, że jego powołanie rodziło się również podczas dwóch spotkań europejskich, które w stolicy Dolnego Śląska miały miejsce na przełomie lat 1989 i 1990 oraz 1995 i 1996 (w obu brało udział ponad 80 tys. ludzi). Wielu jest wspominających z sentymentem pobyt kilkudziesięciu tysięcy ludzi, którzy przyjechali do nas, by wspólnie się modlić.

Mając w pamięci te chwile, Wrocław po raz kolejny zgłosił swoją propozycję do bycia gospodarzem ESM. Listy do przeora Wspólnoty, br. Aloisa już rok temu przesłali przedstawiciele wspólnot chrześcijańskich, w tym abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, oraz władze miasta. Kwestią czasu jest teraz decyzja braci o konkretnej dacie spotkania.

Zapewne nie nastąpi to jeszcze w 2016 roku. Dlaczego? Bo sporym wysiłkiem organizacyjnym są Światowe Dni Młodzieży. Jest jednak okazja, by sprawdzić się w boju. Na lipiec wciąż poszukiwane są rodziny, które zechcą przyjąć na nocleg pielgrzymów. Ten sam "system" obowiązuje podczas ESM. Czy udowodnimy przyjezdnym, a zwłaszcza sobie, że hasło "miasto spotkań" jest po 20 latach wciąż aktualne?

Nie mam wątpliwości, że tak właśnie będzie. Wtedy organizacja ESM, niezależnie kiedy miałoby się odbyć, będzie pestką. Będzie tak tym bardziej, że każdego roku wrocławianie i Dolnoślązacy w dużym gronie zbierają doświadczenia uczestnicząc w kolejnych etapach "pielgrzymki zaufania przez ziemię". W Walencji również.

Zachęcamy do zaglądania na wroclaw.gosc.pl. W dniach 28 grudnia - 1 stycznia o godz. 19 chcemy zaproponować wideotransmisję modlitw śpiewami Taizé z katedry pw. Wniebowzięcia NMP.

O jedność, pokój i solidarność   Modlitwa podczas ubiegłorocznego Europejskiego Spotkania Młodych w czeskiej Pradze Karolo Białkowski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama