Nowy numer 44/2020 Archiwum

Mały Król ze Strzelina

Figurka Jezusa, nieco zapomniana, stała od lat nad chrzcielnicą. Gdy parafianie przeżyli spotkanie z Praskim Dzieciątkiem… odkryli też swoje własne, strzelińskie.

W październiku wyruszyło do Pragi aż 140 osób, członków i sympatyków Kręgu Biblijnego – mówi ks. Aleksander Ilnicki, wikary strzelińskiej wspólnoty pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – Punktem centralnym pielgrzymki była Eucharystia na Malej Stranie, gdzie w kościele pw. NMP Zwycięskiej czczone jest Pražské Jezulátko. Pojawiła się wtedy myśl: przecież u nas też jest takie Dzieciątko!

Podczas Mszy św., która zbiegła się w czasie z zakończeniem synodu biskupów poświęconego rodzinie, pielgrzymi rozważali tajemnicę dziecięctwa Bożego. Wizyta w Pradze okazała się wielkim przeżyciem. Pojawiła się myśl o jakimś wotum dziękczynnym. Czesława Kot, posiadająca odpowiednie talenty, zaofiarowała się, że uszyje i wyhaftuje adwentowe szatki dla Dzieciątka ze Strzelina. Tak się stało. Mały Jezus został ubrany w strój o barwie delikatnego różu. Na Boże Narodzenie zaprojektowano szaty białe, w planach są także suknie na kolejne okresy liturgiczne; na okres zwykły – zielone, na Wielki Post – fioletowe. Analogicznie do zwyczajów praktykowanych na Malej Stranie. Zrodziła się ponadto myśl, by figurkę specjalnie oświetlić. Pani Czesława zaproponowała, by przed Bożym Narodzeniem parafianie mogli odprawić nowennę do Dzieciątka Jezus. Proboszcz, ks. Andrzej Porębny, chętnie na to przystał. O figurce niewiele wiadomo. Prawdopodobnie została podarowana strzelińskiej parafii przez redemptorystów z Barda Śl. Kto wie, może także poza okresem Adwentu i Bożego Narodzenia będą się przy niej raz po raz odbywać specjalne nabożeństwa? W roku jubileuszu chrztu Polski, w czasie radości z Bożego dziecięctwa, Dzieciątko przy chrzcielnicy niesie mocne przesłanie. Warto, mijając Strzelińskie Wzgórza, odwiedzić Małego Króla.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama