Nowy numer 13/2024 Archiwum

Sylwester na szczycie

Uroczysta Eucharystia, koncert kolęd, szampan, fajerwerki, grochówka i niezwykła aura - tak można powitać Nowy Rok na Ślęży.

To opcja dla tych, którzy chcą się wyrwać z miasta, ale zbyt daleko odjechać nie mogą.

Na hucznego sylwestra na Ślęży zapraszają księża z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sulistrowicach.

O godzinie 22 na szczycie góry, 718 m n.p.m. zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia w podziękowaniu za miniony rok.

- Mszę św. poprzedzi koncert kolęd w wykonaniu zespołu N.O.E. Ta taka swoista uwertura do naszego świętowania. Po Eucharystii nastąpi kontynuacja koncertu i huczne powitanie Nowego Roku - mówi ks. Ryszard Staszak, proboszcz parafii w Sulistrowicach i opiekun kościoła Nawiedzenia NMP na Ślęzy.

Jednym z punktów ma być również hip-hopowy występ ks. Jakuba Bartczaka, "rapera w sutannie". Niespodzianką ma być jeszcze jeden muzyk, którego danych nie możemy zdradzić, ponieważ jeszcze nie potwierdził przybycia.

Oprócz tego przygotowano także atrakcje kulinarne np. gorącą grochówkę plebana.

- Kupiliśmy już cztery kartony dobrego szampana, sowieckiego (śmiech). Oczywiście o północy zobaczymy pokaz fajerwerków. Teren wokół kościoła na szczycie jest oświetlony. Będą rozpalane ogniska, na których ludzie upieką kiełbaski - wymienia ks. Staszak.

Proboszcz spodziewa się nawet 1500 osób. Z roku na rok sylwester na Ślęży organizowany jest z coraz większą pompa. Księża zapraszają wszystkich.

- Każdy jest mile widziany. I to nie tak, że robimy imprezę tylko dla wierzących. Tam wszyscy mają miejsce. Będziemy się bawić jako naród i hucznie witać Nowy Rok - tłumaczy ks. Ryszard Staszak.

Na Ślęży śniegu nie będzie, ale zapowiadają mróz, więc polecamy wziąć ze sobą odpowiedni ubiór. Góra zawsze kojarzy się z czymś niezwykłym, dlatego organizatorzy także pragną, aby wspólne świętowanie było niepowtarzalnym przeżyciem.

Przy noworocznej okazji ks. Ryszard zaprasza do oglądania kościoła na Ślęży, który już funkcjonuje.

- Zrobiliśmy płytę szklaną, przez którą można podziwiać relikty pierwotnego kościoła z XII w. Obecną świątynię zbudowano zaś w 1702 roku. Warto zwrócić uwagę na główny ołtarz z replikami ikon z góry Atos, namalowanymi przez benedyktynkę z Jerozolimy. Przedstawiają one sceny życia Matki Bożej - opowiada z fascynacją kapłan.

Nawet Ci, co już widzieli wnętrze świątyni, spotkają się z czymś nowym.

- Ostatnio, za zgodą abp. Józefa Kupnego zainstalowaliśmy nastawę ołtarzową śp. ks. bp. Józefa Pazdura z Matką Bożą Sobieskiego. Umieściliśmy ją w jednej z nisz w kościele na Ślęży. Traktuje to jako łączność katedry i Ostrowa Tumskiego z górą Ślężą - wyjaśnia ks. Ryszard Staszak i zaprasza serdecznie na sylwestrową noc na szczycie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy