- Dzisiaj na pewno jest dobra chwila, aby dziękczynieniem objąć wszystko, co spotkało nas w minionym roku - mówił podczas wieczornej Eucharystii 31 grudnia w katedrze bp Andrzej Siemieniewski.
Wieczorna Msza św. rozpoczęła się uroczystym śpiewem „Bogurodzicy”. W homilii bp Andrzej Siemieniewski skupił się na postawie dziękczynnej do Boga.
- Dzisiaj na pewno jest dobra chwila, aby dziękczynieniem objąć wszystko, co spotkało nas w minionym roku. Tu każdy może sięgnąć do własnych doświadczeń osobistych i rodzinnych. Dziękujmy także za to, czego doświadczaliśmy jako wspólnota: parafialna, archidiecezjalna i narodowa, a także jako wspólnota Kościoła powszechnego - rozpoczął kazanie bp. Andrzej Siemieniewski.
W kilka minut przypomniał on najważniejsze wydarzenia z życia Kościoła, mające miejsce w ciągu ostatnich 365 dni. Na początku przywołał Rok Życia Konsekrowanego.
- Papież Franciszek mówił: „Ile jest świętości ukrytej m.in. w klasztorach, która sprawia, że osoby konsekrowane są żywymi ikonami Boga” - cytował biskup.
Jako następny punkt wymienił rozpoczęty 8 grudnia jubileuszowy Rok Miłosierdzia, a następnie kolejne inicjatywy dobrej woli, które przygotowują od paru miesięcy Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
- Budzenie serc, zainteresowanie, szykowanie na przyjęcie gości w kontekście ŚDM stało się rzeczywistością 2015 roku. Pomyślmy także o drugiej części synodu o rodzinie. Za zrządzeniem Bożym okazało się, że za rodziny trzeba się modlić, należy o nich myśleć i odczytywać Boży plan - mówił bp Siemieniewski.
Nie ograniczył się w swoim przeglądzie wydarzeń tylko do tych międzynarodowych. Kaznodzieja skupił się również na ważnych akcentach dla archidiecezji wrocławskiej.
- Już od kilku lat trwa ta piękna tradycja, że w dzień 6 stycznia wyruszają Orszaki Trzech Króli. Dobrze, że tak rozpoczynamy każdy pierwszy tydzień nowego roku. To znak, że umiemy się cieszyć z objawienia Pana Jezusa - twierdził bp Siemieniewski.
Przywołał także święcenia diakonatu, prezbiteratu w murach archikatedry, a także pielgrzymki: Pieszą Pielgrzymkę Wrocławską na Jasną Górą w sierpniu, czy październikową bardzo liczną pielgrzymkę do Trzebnicy.
Ale oprócz stałych, corocznych punktów przeżyliśmy również coś niezwykłego.
- Chodzi o dziękczynienie wrocławskie, ale również ogólnopolskie, a nawet ogólnoeuropejskie. Obchodziliśmy 50-lecia listu pojednania: Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Stało się ono początkiem całego łańcucha dobra - stwierdził biskup.
Podkreślił, że dobry gest, który wyszedł z inicjatywy kard. Kominka, pociągnął za sobą kolejne związane z dialogiem i współpracą. To wydarzenie stało się w skali diecezjalnej najmocniejszym motywem do dziękczynienia, ale też podejmowania działań na rzecz porozumienia na przyszłość.
Po Eucharystii wierni uklękli do modlitwy dziękczynno-błagalnej za cały miniony rok przed Najświętszym Sakramentem. Pana Jezusa można jeszcze adorować w katedrze do godziny 24, a równo o północy rozpocznie się Msza św. inaugurująca nowy rok 2016.