Nowy numer 25/2018 Archiwum

Uczcij Pustelnika

W Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła od 9 do 17 stycznia trwają "Pawełki", nowenna ku czci patriarchy zakonu paulinów.

Modlitwa ku czci św. Pawła I Pustelnika - ze śpiewem specjalnych hymnów - odbywa się o 17.30 w kościele przy ul. św. Antoniego we Wrocławiu.

Liturgiczne wspomnienie duchowego ojca paulinów przypada 15 stycznia, natomiast zewnętrzna uroczystość odpustowa odbędzie się we Wrocławiu w niedzielę 17 stycznia. Mszy św. o 10.30 będzie w ten dzień przewodniczył o. Bogdan Waliczek – pierwszy przeor wrocławskiej wspólnoty paulinów, później także przeor klasztoru jasnogórskiego. Obecny będzie również kard. Henryk Gulbinowicz.

Św. Paweł z Teb (III-IV w.) jest uznawany za pierwszego chrześcijańskiego pustelnika. Pochodził z zamożnej rodziny, po śmierci rodziców odziedziczył duży spadek.

Kiedy wybuchły prześladowania chrześcijan za cesarza Decjusza, nastoletni Paweł ukrył się w odległej posiadłości, a następnie, m.in. by uniknąć denuncjacji ze strony szwagra, porzucił wszystko i zamieszkał na pustyni. Schronienie znalazł w jaskini, obok której znajdowało się źródło i palma.

Kiedy prześladowania ustały, postanowił pozostać w odosobnieniu, trwając na modlitwie, nieustannie przebywając z Bogiem. Jako pustelnik przeżył na pustyni ok. 90 lat, żywiąc się daktylami z palmy, a także chlebem przynoszonym przez kruka.

Stąd tradycyjnie podczas odpustowych uroczystości na dzieci czekają zwykle słodki podarki, przypominające o „pawłowych” daktylach, ale będące także symbolem „słodyczy Eucharystii”. Najmłodsi otrzymują wówczas specjalne błogosławieństwo.

Św. Pawła odwiedził po wielu latach jego samotnego życia inny pustelnik - św. Antoni. Ich spotkanie przedstawione jest na obrazie znajdującym się we wrocławskich kościele paulinów na lewo od ołtarza głównego.

Św. Paweł zmarł w 341 r. W wykopaniu grobu potrzebnego, by pochować jego ciało, miały pomóc św. Antoniemu dwa lwy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma