GN 48/2020 Archiwum

Nie będzie łatwo

Za kilka dni rusza Europejska Stolica Kultury i EURO 2016 piłkarzy ręcznych. W lipcu startują Dni w Diecezjach poprzedzające ŚDM.

ESK startuje oficjalnie w najbliższy piątek. Cały "Weekend otwarcia" zapowiadany jest jako wydarzenie niezwykle spektakularne, a jego centralnym wydarzeniem będzie niedzielny przemarsz ulicami Wrocławia czterech pochodów, które spotkają się w rynku. Organizatorzy zapewniają, że Chris Baldwin, reżyser i performer odpowiedzialny za przygotowanie wydarzenia, ma w zanadrzu coś, czego do tej pory świat nie widział.

Oczywiście ESK to nie tylko "Weekend otwarcia". Mówił o tym dziś w "Sygnałach dnia" w radiowej "Jedynce" prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Słusznie zauważył, że okoliczności sprzyjają stolicy Dolnego Śląska. W sobotę w Hali Stulecia zainaugurowane zostaną rozgrywki EURO 2016 w piłce ręcznej. Bilety na mecze we Wrocławiu są wyprzedane i nie ma już szans, by zobaczyć z trybun w akcji potęgi takie, jak Niemcy, Hiszpania czy Szwecja.

Prezydent liczy, że kibice, których przybędzie kilka tysięcy, skorzystają z wydarzeń ESK - a będzie ich w przestrzeni miejskiej ponad 100. Być może, jeśli zrobi na nich wrażenie miasto i to, co się w nim dzieje, przyjadą jeszcze raz, nawet w tym roku.

R. Dutkiewicz zaznaczył, że spodziewa się, iż Wrocław odwiedzi w tym roku ok. 6 mln turystów, co stanowi podwojenie dotychczasowej ich średniej rocznej liczby. Szkoda, że nie wspomniał o uczestnikach Światowych Dni Młodzieży. Należy podejrzewać, że będzie ich więcej niż kibiców podczas EURO. Według szacunków diecezjalnego sztabu przygotowań, możemy przyjąć ok. 15 tys. młodych z najróżniejszych części świata.

Dyrektor generalny Biura ESK Wrocław 2016, Krzysztof Maj zapewnił mnie, że w lipcu program ESK będzie dopasowany do programu Dni w Diecezjach tak, by młodzi, poza wrażeniami duchowymi związanymi z ŚDM oraz turystycznymi, skorzystali z bogactwa kulturalnego. Znamienne, że jeden punkt programu jest wspólny dla obu wydarzeń. Jest nim "Wieczór kultur – festiwal »Singing Europe«”, który odbędzie się 23 lipca.

Na stronie wroclaw.gosc.pl będziemy na bieżąco prezentowali i relacjonowali kolejne elementy wszystkich zaplanowanych wydarzeń. U progu 2016 r. trzeba sobie jednak zdać sprawę, że łatwo nie będzie... nie stracić czegoś ciekawego i wartościowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama