Muzeum zmienia się w teatr

Obraz lub rzeźba, z których wypływa opowieść - wyrażona słowem, gestem, muzyką i tańcem. Spektakl łączący różne dziedziny sztuki ma być jednym z najważniejszych wydarzeń Weekendu Otwarcia ESK Wrocław 2016.

Właściwie będzie to osiem spektakli, równolegle po wielokroć prezentowanych przy różnych dziełach sztuki – tak, by widzowie mogli prześledzić je wszystkie. Projekt „Muzeum Marzeń”, autorstwa Jacqueline Kornmüller i Petera Wolfa, powstał we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu w ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

– Łączymy ze sobą, doprowadzamy do spotkania autorów tekstów, muzyki, performerów – mówi reżyserka Jacqueline Kornmüller. – Chcemy ukazać, jak różne są perspektywy patrzenia na dzieło, możliwości interpretowania go.

Jeden z obrazów – ten, który stał się punktem wyjścia do zbudowania dramatycznej historii – to portret Julii Gérard de Festenburg z córką Karoliną (obraz Marcina Jabłońskiego) do tekstu Mileny Michiko Flašar. Przy tym płótnie, w minispektaklu pt. „A księżyc nad nimi w półpełni”, występuje Joanna Szczepkowska – ukazując klimat i przeżycia towarzyszące dziecku wraz z matką oczekującym na powrót ojca, który wyruszył na wojnę, a następnie dowiadującym się o jego śmierci. Pod „księżycem w półpełni”, niegdyś pod jabłonią, całowali się rodzice dziewczynki i jest to jedna z najpiękniejszych opowieści, którą ona przechowuje w sercu.

Wśród obrazów, przy których odbędą się prezentacje, jest m.in. „Spotkanie” Władysława Podkowińskiego, „Sen Jakuba” Johanna Twengera czy „Wieczór” Wassilego Kandinskiego. Twórcy projektu podkreślają, że autorzy mieli pełną dowolność w wyborze dzieła i „wyprowadzeniu” z niego własnej opowieści.

Jacqueline Kornmüller i producent Peter Wolf prezentowali już analogiczny cykl spektakli w Muzeum Narodowym we Wrocławiu w 2013 roku. Nosił on tytuł „Ganymed goes Europe”.

Premiera „Muzeum Marzeń” odbędzie się 16 stycznia we wrocławskim Muzeum Narodowym przy pl. Powstańców Warszawy 5 w godzinach od 16.00 do 19.00; wstęp od 15.30. Kolejne przedstawienia zaplanowano na 25 i 30 stycznia oraz na 6 lutego (od 19.00 do 22.00, wstęp od 18.15), a także 1, 8, 15 i 22 października.

Każdy widz – wyposażony w plan i małe krzesełko – będzie mógł przemieszczać się między poszczególnymi „scenami”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..