Nowy numer 49/2020 Archiwum

Fachowcy od teologii

105 osób wzięło udział w etapie diecezjalnym XXVI Olimpiady Teologii Katolickiej.

W auli Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego spotkali się zwycięzcy eliminacji szkolnych, które odbyły się w 34 szkołach ponadgimnazjalnych. Wzięło w nich udział ponad 600 osób, z których wyłoniono 105 - uczestników etapu diecezjalnego. Konkurs odbywa się pod hasłem "Święty Jan Paweł II - wychowawca młodych pokoleń".

Pytania były trudne. Dyrektor Wydziału Katechetycznego Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej, ks. Krzysztof Borecki przyznaje, że na wiele nie znał odpowiedzi. - Tym bardziej podziwiam wiedzę tych młodych ludzi. Jeśli się przygotowywali, w co nie wątpię, to na pewno sobie całkiem nieźle poradzili - podkreśla. Zauważa także, iż wśród uczestników olimpiady są potencjalni studenci Papieskiego Wydziału Teologicznego. - Skoro takie są zainteresowania, to możemy chyba na to liczyć - dodaje.

Łukasz Fiszer, uczeń pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego nr V we Wrocławiu, uważa, że wśród 32 pytań testowych za mało było tych o tematyce związanej z Pismem Świętym. Dlaczego wziął udział w konkursie? - Zachęcił mnie ksiądz katecheta na religii. Przed olimpiadą zastanawiałem się, czy zdążę przeczytać wszystkie materiały, na podstawie których zostały oparte pytania. Za mało poświęciłem temu czasu - mówi. Zaznacza również, że ciekawe było poznanie treści nauczania papieży związanego ze Światowymi Dniami Młodzieży w perspektywie lipcowego spotkania w Krakowie.

Michał Bazan, również z V LO, uważa, że najwięcej trudności sprawiły uczestnikom pytania niebezpośrednio nawiązujące do lektur. Jest jednak zadowolony, że mógł poznać bliżej papieża św. Jana Pawła II, który zainicjował Światowe Dni Młodzieży. - Był przełomowym papieżem. Jego podejście do ludzi, nie tylko młodych i nie tylko wierzących, było pełne katolickiej miłości. Ze świadectw, które słyszałem od uczestników spotkań z ojcem świętym, i relacji, które widziałem w telewizji, wyłania się obraz człowieka promieniującego radością i szczerością - opowiada o tym, co ujęło go najbardziej podczas zaznajamiania się postacią świętego w czasie konkursowych przygotowań. Zaznacza, że w przyszłym roku znów spróbuje swoich sił.

Do kolejnego etapu - ogólnopolskiego dostały się trzy osoby. Pierwsze miejsce zajęła Nina Wieczorek, XII LO we Wrocławiu, drugie - Karol Knapiński, III LO we Wrocławiu, a trzecie - Katarzyna Hołodnik, III LO we Wrocławiu. Finał konkursu odbędzie się w Łowiczu od 31 marca do 2 kwietnia. Wśród nagród rzeczowych są m.in. pielgrzymki do sanktuariów Europy dla zwycięzców oraz sprzęt RTV. Do wygrania są również indeksy kilku polskich uczelni, w tym Papieskiego Wydziału Teologicznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama