Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Wielki turniej czas zacząć!

Mecz otwarcia już jutro w Krakowie, a pierwsze spotkanie we Wrocławiu 16 stycznia. Ruszają pierwsze w polskiej historii Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej.

To największa impreza w tej dyscyplinie sportowej w polskich dziejach. Stolica Dolnego Śląska jest w niej ważnym punktem, bo oprócz Krakowa, to właśnie tutaj rozegrają się mecze fazy wstępnej, zasadniczej i finałowej.

W Katowicach i Gdańsku rywalizacja zakończy się na fazie grupowej. Dlaczego, skoro Hala Stulecia, wrocławski obiekt sportowy, jest najmniejszy spośród wszystkich czterech i to o ładnych parę tysięcy miejsc?

- To miasto wyróżnia profesjonalizm. Cieszymy się, że turniej łączy się otwarciem Europejskiej Stolicą Kultury. Chcemy, aby te dwa wydarzenia, kulturalnej i sportowe, wspierały się nawzajem. Podczas meczów zorganizujemy wydarzenia kulturalne w strefie kibica - zapewnia Bogdan Sojkin, wiceprezes ds. marketingu w Związku Piłki Ręcznej w Polsce.

Zaznacza, że władze Wrocławia i sztab tutejszych ludzi mają doświadczenie, wiedzę i wprawę w organizacji większych imprez, a to daje gwarancję dobrze wykonanej pracy.

Z Wrocławiem o organizację turnieju konkurowała Łódź, ale tam nie wystarczyło chęci do przygotowania EURO 2016.

- Można żałować, że Hala Stulecia ma tylko 6500 miejsc, ale za to panuje w niej niepowtarzalny klimat - przyznaje Sojkin.

Do Wrocławia przyjedzie wielu kibiców swoich drużyn narodowych: Szwecji, Niemiec, Hiszpanii i Słowenii. Podobno największe zainteresowanie biletami wykazywali Skandynawowie oraz nasi zachodni sąsiedzi.

-  Gościmy mocną grupę, a fani akurat tych drużyn lubią jeździć za swoimi szczypiornistami po Europie - mówi Piotr Mazur, dyrektor Biura Sportu, Turystyki i Rekreacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Dodaje wbrew plotkom, że są jeszcze bilety, które można kupić przez internet. We Wrocławiu w czasie całego turnieju będzie działać zadaszona strefa kibica na ok. 1000 miejsc z telebimem i miejscem kateringowym.

- Zapraszamy nie tylko podczas tych wrocławskich meczów, ale w każdy dzień rozgrywania spotkań np. Polaków w Krakowie. Oprócz sportowych emocji i wspaniałej atmosfery nadarzy się okazja, by lepiej poznać miasto pod kątem Europejskiej Stolicy Kultury czy The World Games 2017 - zachęca Mazur.

Organizatorzy nie ukrywają, że reprezentacja Polski może rozegrać swoje mecze we Wrocławiu. Musiałaby wówczas nie wejść do fazy finałowej, czyli nie wystąpić w półfinałach, ale walczyć o miejsca 5-7.

- Nie życzymy tego biało-czerwonym, ale gdyby jednak przyjechali do nas, przyjmiemy ich godnie i będziemy gorąco dopingować - zapowiada Piotr Mazur.

Daniel Grobelny, ambasador Euro 2016 we Wrocławiu, uważa, że pod względem organizacyjnym wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Teraz trzeba tylko dopingować polskich szczypiornistów.

- Związek Piłki Ręcznej w Polsce stanął na wysokości zadania. Tak naprawdę, mówiąc żargonem piłkarskim, piłka jest teraz po stronie naszej reprezentacji. Mam nadzieję, że zdobędziemy złoty medal - spuentował były reprezentant polski i drugi trener Śląska Wrocław Handball Team.

Harmonogram meczów we Wrocławiu (grupa C)

16 stycznia

18:30 Hiszpania - Niemcy | 20:45 Szwecja - Słowenia

18 stycznia

18:15 Słowenia - Hiszpania | 20:30 Niemcy - Szwecja 

20 stycznia

17:15 Niemcy - Słowenia | 20:00 Hiszpania - Szwecja 
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama