Nowy numer 49/2020 Archiwum

Pójdź obudzić Europę

Europejska Stolica Kultury została zainaugurowana w piątek, ale oficjalnym otwarciem i jednocześnie największym wydarzeniem "Weekendu Otwarcia" będą niedzielne pochody z Duchami Wrocławia, które spotkają się w rynku. Organizatorzy zachęcają, by wziąć ze sobą dzwoneczki, by w pewnym momencie, wspólnie dzwoniąc, obudzić Europę.

O rozmachu "Weekendu Otwarcia" Europejskiej Stolicy Kultury niech świadczy fakt, że do relacjonowania wydarzenia akredytowało się aż 80 zagranicznych i 120 polskich redakcji. Ponad 100 mniejszych i większych propozycji zgromadziło do tej pory również tysiące odbiorców.

Tymczasem dopiero dzisiaj nastąpi kulminacja. Ogromne, masowe wydarzenie pt. "Przebudzenie" ma zgromadzić, na co liczą organizatorzy, kilkadziesiąt, a nawet ok. 100 tys. uczestników. - Pomóżcie nam opowiedzieć historię miasta! Nasze wspólne uczestnictwo w pochodzie otwierającym Europejską Stolicę Kultury sprawi, że „Przebudzenie” Wrocławia stanie się wydarzeniem na skalę Europy - zaprasza Chris Baldwin, twórca i reżyser wydarzenia.

Ceremonia rozpocznie się w niedzielę o godz. 16. Pochody Duchów - Innowacji, Odbudowy, Powodzi i Wielu Wyznań - wyruszą równocześnie z czterech miejsc: z zajezdni tramwajowej „Dąbie”, zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdni „Popowice” oraz z Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego. Aby wziąć udział w pochodzie, wystarczy  w dowolnym momencie dołączyć do przemarszu - każdy przystanek trasy to osobne wydarzenie artystyczne.

Na trasach rozdawane będą peleryny w kolorze danego pochodu tak, by każdy mógł stać się jego częścią.  W wyborze odpowiedniej trasy pomoże Mapa Wydarzeń - przewodnik po Weekendzie Otwarcia, dostępny  w Centrum Informacyjnym Weekendu Otwarcia w Barbarze na Świdnickiej 8c oraz w kilkudziesięciu infopunktach w całym mieście, a także w wersji elektronicznej na www.wroclaw2016.pl/weekendotwarcia.

Kiedy około godz. 18.30 pochody spotkają się w Rynku, nastąpi spektakularny finał z udziałem wielotysięcznej publiczności. Podobnie jak podczas imprezy sylwestrowej, część Rynku zostanie wygrodzona, a wejścia czynne od godz. 16 będą znajdować się w trzech lokalizacjach: ul. Mikołaja - ul. Odrzańska,  ul. Świdnicka - ul. Oławska oraz ul. Kuźnicza - ul. Wita Stwosza.

Organizatorzy wydzielili także specjalny sektor dla osób niepełnosprawnych znajdujący się w pobliżu sceny głównej. Finał będzie można oglądać również na telebimach umiejscowionych w siedmiu lokalizacjach wokół Rynku, tj. na placu pod kościołem garnizonowym, na placu przed NFM, na placu przy skrzyżowaniu ulic Kotlarskiej i Kuźniczej, placu Nowy Targ, na ul. Świdnickiej w kierunku wejścia do Rynku, na placu przed kościołem Św. Magdaleny oraz na Placu Solnym. Zaplanowana została także projekcja wydarzenia w samym Rynku wyświetlana na fasadach kamienic.

Organizatorzy zachęcają, aby na pochody zabrać ze sobą dzwoneczki. - Idąc, będziemy razem budzić Europę. Dołączcie do nas w niedzielę. Chcemy, żeby nas było więcej, żebyśmy aktywniej i częściej brali udział w przedsięwzięciach kulturalnych - zachęca Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK Wrocław 2016. Wyjaśnia, że moment dzwonienia dzwonkami to moment tytułowego przebudzenia. - Musimy razem to zrobić. W taki symboliczny sposób będziemy mogli wszyscy poczuć się gospodarzami - dodaje.

Z dzwonem jest związana też pewna zagadka. - To osoba, która w niego zabije. Jej twarz poznamy dopiero 17 grudnia. Ta postać będzie miała dla nas wiadomość, którą przekaże nam na zakończenie ESK - mówi K. Maj.

Planując udział w dzisiejszych obchodach należy spodziewać się zmian w ruchu samochodowym oraz zmian w rozkładach tramwajów i autobusów. Będą one miały miejsce w godzina od 16 do 19.30.

Na kolejnej stronie prezentujemy opisy poszczególnych pochodów z miejscami i orientacyjnymi godzinami przystanków.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama