Nowy numer 48/2020 Archiwum

Długowieczność aż po wieczność

W Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu odbyły się uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Jedną z cech świętego, która rzuca się w oczy, jest jego bardzo długie życie. Mieszkając w grocie na pustyni, przy daktylowej palmie i źródełku, trwał długie lata w wielkiej zażyłości z Bogiem – dożywając wieku 113 lat. Między innymi do tego faktu nawiązał o. Bogdan Waliczek, który przewodniczył Mszy św. odpustowej w paulińskim kościele przy ul. św. Antoniego. Przypomniał pewne małżeństwo bardzo już podeszłe w latach. „Widzisz Władziu, tyle czasu nas Pan Bóg prowadzi… Życie jest trudne, wyboiste. Tyle doświadczeń, chorób, starć charakterologicznych między nami… Taka ta droga do nieba długa…” – mówi żona. „Widzisz Marysiu, już dawno byśmy w tym niebie byli, gdyby nie twoje sanatoria i tabletki” – odparł mąż.

– Widzimy dziś wartość wszystkich tych sanatoriów i tabletek w naszym życiu – mówił o. Bogdan, podkreślając, że najlepszą „tabletką”, lekarstwem jest Eucharystia, Komunia św., natomiast rolę duchowych sanatoriów pełnią rozmaite rekolekcje, spotkania we wspólnotach, dzielenie się słowem Bożym. Jest to kuracja, która zapewnia duchowo zdrowe życie już tu, na ziemi, a potem przebywanie z Bogiem przez całą wieczność.

Długowieczność aż po wieczność   Po Mszy św. można było uczcić relikwie św. Pawła Pierwszego Pustelnika Agata Combik /Foto Gość – Życie powinno być zmaganiem o to, by całym sercem przylgnąć do Pana – tłumaczył o. Waliczek, podając na przykład św. Pawła, „Bożego prostaczka”, pokazującego, że warto całkowicie oddać się Panu. Narzekamy na życie, które mamy? Ale właśnie ono, takie jakie jest, pozostaje naszą drogą do zbawienia, jest czasem dawania świadectwa miłości. Można narzekać, ale można też powiedzieć Bogu: „tak, ten krzyż, który mi dajesz, jest moją droga do nieba”.

– Czcząc św. Pawła, sięgamy do początków, witając o. Bogdana Waliczka – też – to on 18 lat temu kładł podwaliny tego konwentu, tej parafii w jej obecnym kształcie – zauważył przeor, o. Mirosław Bijata. O. B. Waliczek był pierwszym przeorem paulińskiej wspólnoty we Wrocławiu.

Na kolejną niedzielną Eucharystię przy ul. św. Antoniego zostały zaproszone dzieci, którym patronuje św. Paweł Pierwszy Pustelnik. Z okazji jego uroczystości otrzymują specjalne błogosławieństwo oraz obdarowywane są łakociami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama