Ta inicjatywa wyzwala mnóstwo energii zarówno w dorosłych, jak i dzieciach. A wszystkich łączy rytm bębnów, który dzisiaj słychać było od Wrocławia aż po... hiszpańskie San Sebastian.
Dzieci i młodzież z Wrocławia i okolic, tworząc największą orkiestrę w mieście, pokazały, jak wspaniale można bawić się w karnawale, a jednocześnie uczcić Europejską Stolicę Kultury 2016. Baskijskie święto bębnów na jeden dzień przeniosło się także do Wrocławia. Na własnoręcznie wykonanych bębenkach, grzechotkach i innych instrumentach perkusyjnych uczestnicy zagrali "Marsz San Sebastian" oraz utwór "WrocLove" skomponowany przez Jacka Owczarka. Nastąpiła więc wymiana muzyczna, ponieważ Hiszpanie także zagrali polską piosenkę u siebie.
Tamborrada zarówno na Półwyspie Iberyjskim, jak i u nas łączy pokolenia, stając się radosną tradycją. - Ten projekt przygotowywaliśmy przez 2 lata. Dzieci od przedszkolaków po nastolatków uczyli się grać baskijki marsz i efekt jest imponujący - mówi organizatorka i realizatorka wydarzenia Dorota Feliks.
Wydarzenie tworzy swoisty pomost między dwiema tegorocznymi Europejskimi Stolicami Kultury, czyli Wrocławiem i hiszpańskim San Sebastian, gdzie każdego 20 stycznia ulice wypełniają pochody mieszkańców z okazji dnia patrona miasta. W Hali Orbita młodzi Polacy kontaktowali się na żywo za pomocą łącz satelitarnych ze swoimi hiszpańskimi rówieśnikami, którzy wiedzieli, że w mroźnym polskim mieście dzisiaj, podobnie jak u nich, także jest gorąco od dźwięku bębnów.
W czasie imprezy mer San Sebastian i prezydent Wrocławia wymienili kilka zdań, podkreślając radość ze współpracy. Stolica Dolnego Śląska stała się jedynym miastem na świecie, które zagrało tamborradę poza Donostią (hiszpańska nazwa San Sebastian). Sportowa hala wypełniła się dziećmi i młodzieżą. W inicjatywę włączyło się aż 81 jednostek, w tym 41 szkół podstawowych, 24 gimnazja i kilka ośrodków kultury. Nie polegała ona jednak tylko na uderzaniu w bębny.
Na scenie pojawiły się bowiem Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji. Zaprezentowali się wrocławscy tancerze stepowania, cheerleaderki i mażoretki z Trzebnicy, czyli dziewczyny występujące na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentujące układy taneczno-marszowe, żonglujące i podrzucające przy tym tzw. Batony.
Do wspólnej zabawy zachęcali bębniarze, grający na wielkich beczkach.
To druga tamborrada zagrana we Wrocławiu. Pierwsza miała miejsce 30 kwietnia 2015 r. na pl. Nowy Targ i zgromadziła ok. 1600 uczestników. - W całość tym razem zaangażowało się 50 wolontariuszy, dwa zespolone szkolne chóry, a samych grających dzieci przyszło 2700. Ustanowiliśmy więc rekord - podsumowuje Dorota Feliks.