Nowy numer 38/2021 Archiwum

Prawda nas wyzwoli

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Czy rzeczywiście chcemy dążyć do jedności w Kościele Chrystusowym?

Wieczorne niedzielne nabożeństwo ekumeniczne w katedrze św. Jana Chrzciciela zgromadziło przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich: katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Na modlitwie wszyscy zgodnie podkreślali, że spoiwem tej wielkiej wspólnoty jest sam Mesjasz - Jezus Chrystus.

- Pragniemy modlić się razem, aby nasza jedność była doskonalsza. Aby mieszkańcy Dolnego Śląska mogli żyć w miłości i solidarności, dla budowania lepszego świata na fundamencie, którym jest Boża miłość i szacunek do każdego człowieka - mówił abp. Józef Kupny. - Tylko wtedy będziemy rozpoznawać nasze grzechy i wzywać Bożego miłosierdzia. Możemy naprawdę odnowić społeczeństwo i cały świat.

Podczas modlitwy przytoczono wyrazisty fragment Pisma Świętego: „Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,31-32).

Kazanie do zgromadzonych wygłosił natomiast bp Waldemar Pytel. - Chrześcijanie, zabłąkani i bezradni wobec gorszącego podziału między sobą, zadają pytanie: Jak osiągnąć jedność wierzących w Chrystusa i jedność Kościoła? Dziękuję księdzu arcybiskupowi Józefowi za zaproszenie na modlitwę, abyśmy mogli ćwiczyć się w bliskości we wspólnocie. Dajemy przykład zgodnego życia przez cały rok - podkreślił zwierzchnik diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

W swoim słowie zwrócił uwagę na stałą obecność Jezusa w naszym życiu, który nie jest wielkim nieobecnym ludzkiej egzystencji, czekającym tylko na ludzi po ich śmierci. Boży Syn to bowiem sedno i centrum życia Jego naśladowców. - Dziedzicami Bożej chwały nie stajemy się dopiero po przejściu przez ziemskie cierpienia, ale już u zarania naszego życia - dodał ksiądz ewangelicki.

Przypomniał jeszcze jakże ważny jubileusz - 1050. rocznicę chrztu Polski, którą właśnie obchodzimy. - To wydarzenie łączy chrześcijan w Polsce i jest powodem do wdzięczności Bogu za Jego miłość i opiekę - podsumował bp Pytel.

Nabożeństwo ekumeniczne w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela otworzyło cykl modlitw i spotkań, które nas w najbliższym czasie, w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan czekają. Poniżej przedstawiamy plan i zachęcamy do uczestnictwa.

Prawda nas wyzwoli   Plan Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan we Wrocławiu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama