Gość Bielsko-Żywiecki 49/2020 Archiwum

Abp Kupny w katedrze prawosławnej

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny wygłosił słowo Boże podczas modlitwy ekumenicznej, która odbyła się w katedrze prawosławnej Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy.

Przywołując słowa Modlitwy Arcykapłańskiej Jezusa podkreślił, że jedność chrześcijan zależy przede wszystkim od tego, na ile każdy z nich będzie otwierał się na prowadzenie przez Bożego Ducha.

Hierarcha zwrócił uwagę, iż Chrystus modląc się za swoich uczniów prosił, by dawali się oni doskonalić w jedności. - To pokazuje, że jedność chrześcijan to nie kwestia ludzkiego dogadania się, ale przede wszystkim gotowość na przyjmowanie Bożych natchnień - tłumaczył abp Kupny. Podkreślił przy tym, że samo słowo "doskonałość" w tym kontekście może zostać źle zrozumiane.

- Wielu bowiem kojarzy go z intensywną pracą nad samym sobą i opiera na czysto ludzkim działaniu, podkreślając przede wszystkim własne "ja", tymczasem doskonałość chrześcijańska nie realizuje się i nie może realizować się indywidualnie, w oderwaniu czy izolacji od innych. Wręcz przeciwnie - ona jest możliwa do zrealizowania tylko w relacji do drugiego człowieka - mówił metropolita.

Zaznaczył przy tym, że Jezus powoływał apostołów nie do życia w izolacji i nie do tego, by dążyli do doskonałości dla siebie samych, ale do życia wspólnotowego. - O tym, czy idziemy w dobrym kierunku, decyduje to, jaka jest nasza postawa wobec brata i siostry. O tym czy dążymy do doskonałości decyduje to, jak traktujemy innych - podkreślił arcybiskup.

Puentując abp Kupny powiedział: - Dziś - podczas tej liturgii ekumenicznej - nasz Pan modli się za nas (bo to my jesteśmy tymi, którzy wierzą dzięki słowu Apostołów). Dobrze byśmy poczuli się nie tylko słuchaczami słów tej modlitwy, ale właśnie tymi, w których intencji jest ona wypowiadana i otwierali się na prowadzenie przez Bożego Ducha. On ma moc czynić nas jednością.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama