Nowy numer 3/2019 Archiwum

Wszystkie skarby w jednym miejscu

Od 4 lutego w sali Mieszczańskiej Starego Ratusza możliwość zobaczenia niezwykłej wystawy "7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska".

"Księga Henrykowska" z pierwszym zdaniem zapisanym w języku polskim, najstarsza mapa Śląska, oryginał "Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich", plany architektoniczne hali Stulecia, a także naukowe dokonania pracowników Politechniki Wrocławskiej, które mogą umożliwić kolonizację Marsa - to tylko nieliczne z wielu eksponatów, które zostaną zaprezentowane na wystawie "7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska". Ekspozycję będzie można obejrzeć w Starym Ratuszu od 4 lutego.

Tytułowe cuda reprezentują 7 najważniejszych obszarów kultury regionu, podkreślając jego unikatowy charakter i znaczenie historyczne. Multimedialna wystawa prezentować będzie zabytki i dokonania w następujących obszarach: sztuka, język, nauka, religia, krajobraz, architektura i spotkanie. Każdą z sekcji przedstawiają najcenniejszy dla niej obiekt oraz dodatkowe, równie cenne, eksponaty. Wystawa będzie wyjątkową okazją, by zobaczyć wszystkie te skarby w ramach jednej, spójnej tematycznie ekspozycji.

- Po raz pierwszy udało nam się zebrać w jednym miejscu najcenniejsze artefakty i dzieła regionu. To wielkie wydarzenie dla mieszkańców Wrocławia i okolic. Prezentowane eksponaty nie tylko pomogą zrozumieć nam skomplikowane dzieje regionu, ale są również łącznikiem z przeszłością i wiele mówią o tym, kim jesteśmy. To część tożsamości wszystkich Dolnoślązaków; rodowitych i przyjezdnych - mówi dr Wojciech Kucharski z Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", główny organizator wystawy.

Wśród eksponatów znalazły się przedmioty o dużej wartości nie tylko w skali regionalnej czy krajowej, lecz również globalnej. Na przykład sekcja poświęcona nauce reprezentowana jest przez najstarsze na świecie czasopismo medyczno-przyrodnicze. - Gazeta wydawana była we Wrocławiu. Znajdują się w niej fascynujące ryciny medyczne i artykuły autorstwa światłych umysłów tamtych czasów - komentuje W. Kucharski.

Wystawę "7 Cudów Wrocławia i Dolnego Śląska" będzie można obejrzeć od 3 lutego do 14 maja w sali Mieszczańskiej Starego Ratusza we Wrocławiu. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy - 5 zł, rodzinny - 10 zł. Wstęp w ramach grup szkolnych kosztuje 1 zł.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy