Ponad 300 osób wzięło udział w obchodach Światowego Dnia Chorego we Wrocławiu.
Na początek chorzy wraz z opiekunami i duszpasterzami zebrali się w katedrze wrocławskiej, gdzie pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego modlili się podczas Mszy św. sprawowanej w ich intencji.
- Wyciągamy nasze ręce, aby ściągnąć błogosławieństwo i na chorych, i na tych, którzy chorymi się opiekują - mówił we wstępie biskup.
W homilii nawiązywał do odczytanego fragmentu Ewangelii. Zaznaczył, że dzisiaj opisywane wydarzenia dokonują się po raz kolejny.
- Tu w katedrze jest dziś „drugi brzeg jeziora”, na który przeprawia się Pan Jezus. Przybył tutaj ze swoją chwałą, mocą i swojego słowa i sakramentu - zauważył i przekonywał, że podobnie jak wówczas zbierają się wokół Niego najbardziej potrzebujący.
Dlaczego? - Pewnie w sercu umacnia się nadzieja w obietnicę, że „Pan Bóg kieruje swój pokój jak rzekę w stronę swojego ludu” (zob. Księga Izajasza) - tłumaczył. Jest to rzeka miłosierdzia płynąca przez Kościół, rzeka modlitwy za chorych i rzeka posługiwania.
W dalszej części homilii nawiązywał do tegorocznego orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego. Ojciec święty odwołuje się w nim do wesela w Kanie Galilejskiej, ukazując je jako ikonę Kościoła.
- W tym obrazie Kościoła wskazuje nam papież jakby palcem, że tam gdzie są chorzy, słabi i tam gdzie jest posługa dla zdrowia człowieka jest i Pan Jezus Miłosierny, jest i Matka prosząca, są i uczniowie - modlący się lud Kościoła oraz słudzy, którzy wykonują to, co im powiedziano i przez tę posługę stają się bardzo podobni do Pana Jezusa.
Tuż po kazaniu udzielony został potrzebującym sakrament namaszczenia chorych.
Po Eucharystii uczestnicy spotkania przenieśli się do auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przygotowali ciepły poczęstunek.
Tam miała również miejsce część artystyczna. Jej centralnym miejscem był występ mima związanego z duszpasterstwem głuchoniemych i niewidomych. Na scenę został zaproszony m. in. ksiądz biskup, który wcielił się w rolę... skrzypka.
Bp Andrzej dzielił się także swoimi wspomnieniami z pracy duszpasterskiej. 10 lat temu, we wspomnienie NMP z Lourdes, w Światowy Dzień Chorego, przyjął w katedrze wrocławskiej święcenia biskupie. Podkreślał, że chociażby przez ten fakt jest bardzo związany ze wszystkimi chorymi.