Wystawa Pawła Jaszczuka to hołd złożony wybitnym Polakom. Wybrani przez artystę bohaterowie stanowią ogniwa tradycji walki o niepodległość.
W Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim można przeżyć artystyczne spotkanie z tematem Żołnierzy Wyklętych - i nie tylko.
Lista nazwisk polskich bohaterów jest tak długa, trudno ją wyczerpać, dlatego Paweł Jaszczuk zmuszony był dokonać pewnego wyboru.
Chce w ten sposób zainspirować wszystkich do tworzenia swoich bohaterskich list, do sięgnięcia wgłąb historii, do jej ciemnych, czasem wyklętych kart, i poznawania postaci, którym nasza ojczyzna wiele zawdzięcza.
Wybrani przez autora do portretów ludzie niezłomni stanowią ogniwa tradycji walki o niepodległość.
Cykl obrazów pokazuje ciągłość tej tradycji na przestrzeni pokoleń: od insurekcji kościuszkowskiej, przez powstania: listopadowe, styczniowe, warszawskie, do walki zbrojnego podziemia niepodległościowego. To autentyczne świadectwo tego, co najświętsze dla narodu polskiego.
- Siła niezłomnych nie gaśnie. Przebija się do nas dziś z tragicznych mogił. Woła o prawdę. Woła o Polskę i oskarża tych, co ją z serc wyrzucili - stwierdza Paweł Jaszczuk odnośnie do swojej wystawy.
Ekspozycja „Żołnierze Niezłomni w portretach Pawła Jaszczuka” zawiera 42 prace. W jej koncepcję wpisują się także specjalnie wyselekcjonowane patriotyczne utwory literackie.
Wystawę zobaczyć można w Muzeum Archidiecezjalnym na placu Katedralnym 16 we Wrocławiu przez cały luty i marzec.