Nowy numer 3/2019 Archiwum

Niezłomni na płótnie

Wystawa Pawła Jaszczuka to hołd złożony wybitnym Polakom. Wybrani przez artystę bohaterowie stanowią ogniwa tradycji walki o niepodległość.

W Muzeum Archidiecezjalnym na Ostrowie Tumskim można przeżyć artystyczne spotkanie z tematem Żołnierzy Wyklętych - i nie tylko.

Lista nazwisk polskich bohaterów jest tak długa, trudno ją wyczerpać, dlatego Paweł Jaszczuk zmuszony był dokonać pewnego wyboru.

Chce w ten sposób zainspirować wszystkich do tworzenia swoich bohaterskich list, do sięgnięcia wgłąb historii, do jej ciemnych, czasem wyklętych kart, i poznawania postaci, którym nasza ojczyzna wiele zawdzięcza.

Wybrani przez autora do portretów ludzie niezłomni stanowią ogniwa tradycji walki o niepodległość.

Cykl obrazów pokazuje ciągłość tej tradycji na przestrzeni pokoleń: od insurekcji kościuszkowskiej, przez powstania: listopadowe, styczniowe, warszawskie, do walki zbrojnego podziemia niepodległościowego. To autentyczne świadectwo tego, co najświętsze dla narodu polskiego.

- Siła niezłomnych nie gaśnie. Przebija się do nas dziś z tragicznych mogił. Woła o prawdę. Woła o Polskę i oskarża tych, co ją z serc wyrzucili - stwierdza Paweł Jaszczuk odnośnie do swojej wystawy.

Ekspozycja „Żołnierze Niezłomni w portretach Pawła Jaszczuka” zawiera 42 prace. W jej koncepcję wpisują się także specjalnie wyselekcjonowane patriotyczne utwory literackie.

Wystawę zobaczyć można w Muzeum Archidiecezjalnym na placu Katedralnym 16 we Wrocławiu przez cały luty i marzec.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy