Nowy numer 3/2019 Archiwum

Kościół ani zbyt otwarty, ani zbyt zamknięty

Abp Józef Kupny przewodniczył Mszy św. w katedrze z okazji Święta Służby Więziennej.

- Kościół jest zatroskany o każdego i to otwiera pole współpracy z każdą instytucją, stowarzyszeniem, organizacją i osobą, które chcą działać na rzecz dobra człowieka - mówił podczas Mszy św. W modlitwie uczestniczyli funkcjonariusze, kapelani SW oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Metropolita wrocławski zauważył, że nauczanie Jezusa, chociaż powszechnie budziło podziw i zainteresowanie, spotykało się równie często z odrzuceniem i krytyką. Przyczyną tych postaw była niechęć do słuchania tego, co - zdaniem hierarchy - ludzie uważali za zbyt wymagające. - Ta sytuacja powtarza się w naszych czasach: Chrystus i Jego Kościół są odrzucani i krytykowani - mówił abp Kupny. - Odrzucają Chrystusa ci, którzy nie wierzą i swoje życie wiążą jedynie z doczesnością, a także ci, który sami chcą decydować o tym, co jest dobre, a co złe, i nie godzą się, by ktokolwiek podawał im jakiekolwiek normy postępowania. Chrystus i Kościół są jednak także źle postrzegani przez ludzi wierzących. Jedni twierdzą, że za bardzo dostosował się do wymogów współczesnego świata. Inni, że jest zbyt wyobcowany z rzeczywistości.

Tymczasem - jak zaznaczył abp Kupny - Kościół nie jest ani zbyt otwarty, ani zbyt zamknięty, ani zbyt wymagający. - Kościół jest sobą - wspólnotą, w której żyje Chrystus, wspólnotą miłości, która ma służyć człowiekowi na różne sposoby. Metropolita zauważył przy tym, że 1050. rocznica chrztu Polski pozwala dostrzec, iż na przestrzeni tych lat w naszym kraju Kościół nie tylko głosił Dobrą Nowinę i prowadził szeroko zakrojoną misję ewangelizacyjną, ale także był nośnikiem wartości patriotycznych i kulturowych, rozwijał szkolnictwo oraz dbał o działalność charytatywną. - Kościół jest zatroskany o każdego i to otwiera pole współpracy z każdą instytucją, stowarzyszeniem, organizacją i osobą, które chcą działać na rzecz dobra człowieka - podkreślił abp Kupny.

Zwracając się do przedstawicieli Służby Więziennej i opisując to, czym zajmują się na co dzień, arcybiskup powiedział: - Wasza działalność jest często określana służbą na rzecz społeczeństwa i państwa, i jest służbą na rzecz dobra człowieka. Tu otwiera się przestrzeń wzajemnego zrozumienia i współpracy Kościoła oraz Służby Więziennej.

Hierarcha wyraził przy tym szacunek i uznanie dla pracy funkcjonariusz i życzył im Bożego błogosławieństwa na każdy dzień.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Awa
  18.02.2016 18:59
  http://dorzeczy.pl/id,8125/Jaka-jest-granica-spolecznego-zaangazowania-osob-duchownych-i-kto-ma-ja-okreslac.html
  doceń 0
 • Awa
  18.02.2016 18:59
  dzis u Pospieszalskiego o ks Międlarze z diec. wrocławskiej
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy