Nowy numer 44/2020 Archiwum

Jak być miłosiernym w niemiłosiernym świecie?

"Jak być miłosiernym w niemiłosiernym świecie?" - to temat rekolekcji, które przez ostatnie trzy dni przeżywali nauczyciele, katecheci i wychowawcy z całej archidiecezji wrocławskiej.

Tematyka wyznaczona przez papieża Franciszka na przeżywany w Kościele rok jubileuszowy była kanwą rozważań, które przygotował ks. dr Rafał Kowalski.

– Formacja tych, którzy formują młode pokolenie, powinna być przedmiotem stałej troski Kościoła – mówi ks. Artur Stochła, diecezjalny duszpasterz nauczycieli.

– W rekolekcjach uczestniczyło kilkadziesiąt osób, jednak musimy mieć zawsze świadomość, że każda z nich dociera do kolejnych kilkudziesięciu, a może nawet kilkuset, mając wpływ nie tylko na ich rozwój intelektualny, ale także na to, jakimi wartościami będą kierowali się w życiu – dodaje.

Zwraca przy tym uwagę, że bardzo mocno podczas tegorocznych nauk wybrzmiał aspekty budowania wspólnoty. – To dla mnie niezwykle ważne, bo takie grupy, jak duszpasterstwo nauczycieli nie istnieją i nie mogą istnieć same dla siebie – tłumaczy duszpasterz. – Rekolekcjonista bardzo mocno podkreślał, że wspólnota ma być niczym sakrament, objawiający światu Jezusa Chrystusa, co nie jest czystą teorią.

 – Pozwoliło nam uświadomić sobie, że duszpasterstwa nie tworzymy po to, by się dobrze czuć w swoim kręgu. Celem jego istnienia nie jest nawet to, byśmy mogli się razem spotykać we własnym gronie. To wszystko ma być jedynie środkiem do tego, abyśmy budowali wspólnotę opartą o Jezusa, a następnie przyprowadzali do niej tych, którzy chcą zobaczyć Boga – dopowiada ks. Stochła.

Diecezjalne duszpasterstwo nauczycieli jest jednym z najstarszych duszpasterstw, działających na terenie archidiecezji wrocławskiej. Działa nieprzerwanie od ponad 30 lat. Jest wspólnotą otwartą. Każdy pedagog jest zaproszony do włączenia się w jego działalność. Spotkania odbywają się w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Wrocławskiej przy ul. Katedralnej 4.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama