Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wrocławska fundacja w finale "Albertiany"

Grupa teatralna Fundacji Przyjazny Dom im. Stanisława Jabłonki okazała się najlepsza podczas regionalnego przeglądu Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana" 2016.

Zwycięska sztuka pt. „Burza” zostanie przedstawiona podczas wielkiego finału, który odbędzie się 14 marca w Krakowie.

Scenariusz spektaklu Przyjaznego Domu powstał na motywach zaczerpniętych z dramatu „Burza” Williama Shakespeare'a. W przedstawieniu świat szekspirowskich duchów został wykreowany przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną, natomiast postaci ludzkie zostały ukazane za pomocą lalek. Poprzez utożsamienie się osób niepełnosprawnych z tajemniczym, a zarazem posiadającym niezwykłą siłę oddziaływania na ludzkie losy światem duchów, reżyserka chciała podkreślić wyjątkowość tych osób.

– Przewodnim tematem spektaklu jest wolność. Osoby niepełnosprawne intelektualnie wołają ze sceny o to, by respektować ich prawo do wolności. Robią to jednak nie za pomocą bezpośrednich komunikatów i potocznego słownictwa, lecz za pomocą scenicznych metafor i szekspirowskich rymów. Spektakl stanowi ich osobistą wypowiedź, przygotowaną w procesie trwających przez okres ośmiu miesięcy prób oraz szczerych rozmów na temat ich własnej potrzeby wolności i miłości – tłumaczy Magdalena Celniaszek, odpowiedzialna za przygotowanie scenariusza i grupy.

Wrocławska fundacja w finale "Albertiany"   Radość zwycięzców Archiwum Fundacji Przyjazny Dom W eliminacjach regionalnych XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana” 2016 wzięło udział dwanaście grup. Reprezentowały one placówki z woj. dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Sztuki zostały wystawione 22 lutego na deskach Wrocławskiego Teatru Lalek. Aktorzy z grupy teatralnej „Teatr pod Jabłonką”, istniejącej przy Środowiskowym Domu Samopomocy wrocławskiej Fundacji Przyjazny Dom, którzy zajęli I miejsce, zaprezentują swoją sztukę podczas finału, który odbędzie się już 14 marca w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Czy wrocławscy widzowie będą jeszcze mieli szansę zobaczyć sztukę „Burza” w wykonaniu podopiecznych Fundacji? Autorzy nie zaprzeczają, ale szczegółów na razie nie zdradzają.

Pracę grupy teatralnej Fundacji Przyjazny Dom koordynuje Magdalena Celniaszek, stroje do spektaklu uszyły Agnieszka Piotrowska i Anna Knychała, muzykę napisał Wojtek Senus, a nad ustawieniem świateł czuwała Mariola Makowska. Organizatorami Festiwalu są: Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i Fundacja im. Brata Alberta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama