Nowy Numer 21/2019 Archiwum

Spalił kukłę Żyda - zapłaci grzywnę?

Zarzut nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych postawiła w czwartek prokuratura Piotrowi R., który zdaniem śledczych podczas manifestacji przeciw imigrantom na wrocławskie Rynku brał udział w spaleniu kukły symbolizującej Żyda.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus, mężczyzna usłyszał zarzut z art. 256 Kk. "Chodzi o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość" - powiedziała Klaus.

R. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. "Złożył jedynie oświadczenie, w którym podkreślił, że jego intencją nie było obrażanie żadnej grupy narodowościowej czy wyznaniowej" - powiedziała prokurator.

Mężczyźnie grozi grzywna lub ograniczenie wolności do dwóch lat. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu nie wykluczyła, że zarzuty zostaną postawione również innym uczestnikom tej manifestacji.

Podczas manifestacji przeciwko imigrantom zorganizowanej 18 listopada ubiegłego roku na wrocławskim Rynku m.in. przez Obóz Narodowo-Radykalny, spalono kukłę symbolizującą Żyda.

Po manifestacji doniesienie do prokuratury złożył m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Wrocławski magistrat przekazał policji nagranie z miejskiego monitoringu, który zarejestrował przebieg manifestacji. "Proszę o zwrócenie szczególnej uwagi na fragment nagrania, pokazujący spalenie kukły ludzkiej postaci. Prawdopodobnie podczas palenia słychać było okrzyki +palimy kukłę Żyda+. Proszę o ocenę prawną tej sytuacji" - napisał w doniesieniu do prokuratury Dutkiewicz.

Wrocławski incydent odbił się szerokim echem w kraju i zagranicą. Sprzeciw wobec zachować antysemickich wyraziła w specjalnym liście m.in. grupa naukowców związanych z Muzeum Historii Polski. "Palenie wizerunku człowieka musi być rozumiane jako symboliczny akt agresji wobec bliźniego, przez co jest radykalnym zerwaniem zarówno z konstytucyjna zasadą ochrony godności człowieka, jak i chrześcijańskim etosem naszego narodu" - napisali pod koniec listopada ubiegłego roku naukowcy.

Według sygnatariuszy listu "palenie kukły ludzkiej przebranej za Żyda, musi się kojarzyć z rasistowskimi zbrodniami niemieckimi dokonanymi na Żydach na okupowanym terytorium Polski w okresie II wojny światowej".

« 1 »

Zobacz także

 • Maluczki
  25.02.2016 14:53
  Ciekawe że sądy i prokuratura nikogo nie oskarżają z tego paragrafu, gdy ktoś obraża katolików i jeszcze stawia zarzuty katolikom broniących katolicyzmu, tak jak ma to miejsce w przypadku pana Tomczaka.
  doceń 4
 • MarianNowak
  25.02.2016 14:59
  Ten przestępca dostał od sądu bardzo niski wyrok, niemniej powinien być przestrogą dla innych, by nie sieli nienawiści rasowej.
  doceń 4
 • Stanisław_Miłosz
  25.02.2016 15:36
  Gcie tu nienawiszcz, ja sie pytam? Przecież nie spalił Żyda, tylko kukłę wyobrażonego Żyda. Zatem spalił swoje wyobrażenie. Nawoływał przez to do nienawiści? Nienawiści do swojego wyobrażenia? To już wyobrażać sobie nie wolno, bo to nienawiść i do nienawiści wołanie? Nawet Żyda nie wolno sobie wyobrazić?!
  Opary obłędu coraz gęstsze. Mroki oświecenia ciemniejsze już jednak niż mroki średniowiecza.
  doceń 0
 • dla przypomnienia
  25.02.2016 16:17
  Kiedy w Polsce karany będzie antypolski rasizm? Te wszystkie seanse nienawiści w mediach, nienawistne wypowiedzi, rasistowskie filmy? Kiedy ukarani zostaną odpowiedzialni za rozpętywanie nienawiści do poszczególnych grup społecznych, np. rolników?

  Zwróćcie kiedyś uwagę na to, jak na różnych filmach przedstawiana jest polska wieś, jak ludzie tam żyjący. Jako zwyrodnialcy, prymitywy, półludzie. I to wszystko nie jest żaden incydent, jak tamten. To jest świadoma polityka wywoływania nienawiści i pogardy, prowadzona od lat, za pomocą mediów, z użyciem ogromnych nakładów finansowych. A skutek jest taki, że na wsiach jest np. ogromna ilość samobójstw, nieporównanie większa niż w mieście.

  To wymaga bardzo surowego ukarania, bo bezkarność rodzi następne zbrodnie, a Polacy doświadczyli już zbrodni, w tym bestialskiego ludobójstwa. I te media, które piętnują tamten incydent, są najbardziej winne.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL