GN 3/2019 Archiwum

Odwiedź "Namioty Wyklętych"

Ogólnopolska akcja edukacyjna "Namioty Wyklętych", organizowana przez stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej, odbywa się już po raz trzeci. To jeden ze sposobów na uczczenie Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Namiot stanie na pl. Strzeleckim w niedzielę, 28 lutego, godz.12-16.

W środku będzie można zobaczyć materiały edukacyjne dotyczące żołnierzy wyklętych, filmy dokumentalne, zdjęcia, dokumenty epoki, relacje uczestników wydarzeń, sylwetki najważniejszych postaci polskiego podziemia niepodległościowego czy opisy brawurowych akcji.

- Zebraliśmy ciekawe i różnorodne materiały historyczne, a wystawę wzbogacają elementy interaktywne. Dzięki temu łatwiej wyobrazić sobie czasy i okoliczności, w których działali żołnierze wyklęci. Zależy nam na popularyzacji tych przemilczanych kart z naszych dziejów - mówi Paweł Leszczyński, prezes stowarzyszenia Studenci dla Rzeczpospolitej.

Wystawa we Wrocławiu powstała we współpracy z lokalnym odziałem IPN. W namiocie będzie można porozmawiać z historykami specjalizującymi się w tematyce żołnierzy wyklętych. Partnerem akcji jest także stowarzyszenie Odra-Niemen.

W akcję zaangażowała się również wrocławska marka odzieży patriotycznej Surge Polonia. - Dzień Żołnierzy Wyklętych to dobra okazja, by przypomnieć o roli i znaczeniu polskiego podziemia niepodległościowego. Chętnie angażujemy się w takie akcje, ponieważ jesteśmy pasjonatami historii Polski, a edukacja historyczna ma dla nas fundamentalne znaczenie - mówi Wojciech Setny.

We Wrocławiu akcja "Namioty Wyklętych" jest połączona z "Biegiem Tropem Wilczym" (start i metę wyznaczono w parku Staszica).

Podobne akcje, jak ta w stolicy Dolnego Śląska, odbędą się w centrach dziesięciu polskich miast. Są to: Warszawa, Kraków, Łódź, Toruń, Poznań, Rzeszów, Opole, Świnoujście oraz Żyrardów. Akcja organizowana jest już po raz trzeci.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy