Nowy numer 3/2019 Archiwum

O bezpieczeństwie uroczystości religijnych

"Racjonalizacja procesów zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych" - pod takim hasłem odbyła się we Wrocławiu konferencja zorganizowana przez Obserwatorium Społeczne Archidiecezji Wrocławskiej oraz Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie oraz Szkołę Główną Służby Pożarniczej w Warszawie.

Wśród prelegentów poza stroną kościelną znaleźli się przedstawiciele policji, wojska, straży pożarnej, straży granicznej, marynarki wojennej, służby medycznej. 

- Kościół jest zainteresowany, by zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom zgromadzeń religijnych - mówił witając gości abp Józef Kupny, dziękując uczestnikom sympozjum, że chcą się wraz z przedstawicielami Kościoła pochylić nad tematem wyznaczonym przez organizatorów. - Myślę, że spotkanie pomoże wypracować wytyczne nie tylko na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, ale także przyczyni się do stworzenia dyrektyw, które będziemy mogli wykorzystywać sprawując kult publiczny - spuentował metropolita wrocławski. 

Sympozjum zostało podzielone na 4 sesje. Po ogólnej charakterystyce uroczystości religijnych i zaprezentowaniu działających przy ich organizacji służb porządkowych uczestnicy wysłuchali wykładów nt. psychologicznych zagadnień bezpieczeństwa zgromadzeń religijnych, prawnych i administracyjnych zagadnień porządku publicznego zgromadzeń religijnych oraz potrzeb i możliwości zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzeniem religijnym.

Każda z sesji kończyła się dyskusją podczas której przedstawiciele poszczególnych służb wymieniali się doświadczeniami oraz zadawali pytania prelegentom. Dotyczyły one m.in. kwestii prawnych związanych z organizacją koncertów oraz imprez kulturalnych w przestrzeni sakralnej oraz takich spraw jak zachowania pojedynczych osób w zbiorowościach ludzkich.

- System zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom zgromadzeń religijnych w Polsce istnieje i działa i wszyscy mogą czuć się bezpieczni - mówił prof. Bernard Wiśniewski, przewodniczący komitetu organizacyjnego konferencji. Dodał jednak, że nic nie jest dane raz na zawsze i niezwykle ważna jest możliwość zwrócenia uwagi za zmieniające się warunki oraz podjęcie działań podnoszących warunki bezpieczeństwa podczas uroczystości religijnych. 

Pokłosiem konferencji będzie publikacja, zawierająca referaty wystąpień.

Więcej na temat konferencji w "Gościu Wrocławskim" nr 11 na 13 marca.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy