To niezwykła okazja do aktywizacji i integracji środowiska tym razem na polu duchowym. Pomóżmy tym ludziom podjąć dialog z Panem Bogiem i przyprowadźmy ich na nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla osób niepełnosprawnych.
To w pewien sposób apel do środowiska, które wspiera osoby niepełnoprawne, organizacji pozarządowych, do rodzin i społeczników, ale nie tylko. Do każdego z nas, bo w naszym otoczeniu takich ludzi nie brakuje. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla osób niepełnosprawnych pod przewodnictwem arcybiskupa Józefa Kupnego rozpocznie się w piątek 11 marca 2016 roku o godz. 17:00 w katedrze wrocławskiej na Ostrowie Tumskim.
Zapraszamy na nie szczególnie w imieniu Diecezjalnego Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych, Klubu Kibiców Niepełnosprawnych i pełnomocnika marszałka ds. osób niepełnosprawnych Pawła Parusa.
- Często organizuje się imprezy integracyjne, w których uczestniczymy, a nabożeństwo także pełni rolę integracji, ale modlitewnej. Chcemy się razem pomodlić i stworzyć wspólnotę niepełnosprawnych ludzi wierzących. Sfera duchowa dość rzadko odgrywa rolę w procesie aktywizacji. W tym przypadku warto ją uruchomić - mówi Paweł Parus.
Podkreśla przy tym, że chodzi o to, aby każdemu dać szansę uczestnictwa w Drodze Krzyżowej i sprowadzić do katedry jak największą liczbę osób niepełnosprawnych, które będą mogły razem przeżyć ten piątkowy wieczór.
- Tym bardziej, że nabożeństwo poprowadzi metropolita wrocławski abp. Józef Kupny, co nada modlitwie pewno rangi i splendoru. Jest nam bardzo miło, że pasterz kościoła wrocławskiego będzie razem z nami. Pokażmy, że osoby niepełnosprawne chcą być aktywne także na polu duchowym - zachęca pełnomocnik marszałka, który porusza się na wózku inwalidzkim.
Mimo wielu przeciwności i tragicznego wypadku, który go spotkał, uważa, że ma za co Pan Bogu dziękować, a nabożeństwo wielkopostne daje mu ku temu okazję.
- Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że tuż po wypadku, sparaliżowany od szyi w dół, byłem bliżej tej drugiej strony świata.Na początku ta droga wydawała się ciężka, długa i niemożliwa. Ale Bóg postawił przede mną wspaniałą żonę i rodzinę, którzy pomogli mi przejść trudności. Niepełnosprawność jest i tego nie unikniemy, ale to nie znaczy, że nie możemy być szczęśliwi i spełniać swoich pasji. Dlatego Droga Krzyżowa jest odpowiednim momentem, by unieść wzrok i myśli ku górze. Po prostu podziękować - stwierdza P. Parus.
Nabożeństwo wielkopostne będzie miało nietypowy charakter. Rozważania, których autorami jest wspólnota "Wiara i Światło" przeczytają przy kolejnych stacjach matka i dziecko.
- Chodzi o dialog z Bogiem i z ludźmi w kontekście niepełnosprawności, która pojawia się na świecie. Dziecko chce wyrazić radość, że się narodziło. Mimo, że skazane na pewnego rodzaju wyrok, cieszy się, że żyje. Matka nie jest przygotowana na niepełnosprawność w swoim życiu, ale podejmuje wyzwanie. Poruszymy też kwestię podejścia społeczeństwa do tego faktu. Czasem od niego uciekamy, litujemy się, nie mamy odwagi - tłumaczy ks. Bogusław Kapica, duszpasterz osób niepełnosprawnych archidiecezji wrocławskiej.
Obok wielu pomysłów aktywizacji na polu miejskim, społecznym, czy sportowym pragnie on stworzyć kolejną okazję do spotkania osób niepełnosprawnych ze sobą i z Panem Bogiem.
- Modlitwa daję okazję do tworzenia głębszej wspólnoty. Ludzie razem modlący się tworzą więź. To spotkanie w katedrze pomaga się poznać, upewnić się, nabrać większej odwagi, że nie jesteśmy sami. Jest Chrystus, do którego warto się przyznać - mówi o wzajemnym umocnieniu duchowym ks. Kapica i zachęca wszystkich do uczestnictwa 11 marca o godzinie 17.