Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pod znakiem dwóch serc

Herb biskupa nominata, o. prof. Jacka Kicińskiego, wyraża tajemnicę jedności - ukazuje więź Jezusa i Maryi.

– W biskupich herbach zawsze występują tarcza (nawiązująca do historycznej heraldyki), kapelusz, tzw. chwasty (czy chwosty) oraz szarfa z biskupim zawołaniem – wyjaśnia ks. Czesław Mazur z Referatu ds. Sztuki Kościelnej wrocławskiej kurii. – W przypadku biskupa nad tarczą znajduje się krzyż, natomiast w herbie kardynalskim krzyż, pastorał i mitra. W herbach biskupów i arcybiskupów kapelusz i chwasty mają barwę zieloną, u kardynałów – purpurową. U biskupów pojawiają się trzy rzędy wspomnianych chwastów, u arcybiskupów – cztery rzędy, a u kardynałów – pięć rzędów.

Na herbie biskupa nominata Jacka na szarfie wyczytamy wezwanie „Ut unum sint” („Aby byli jedno”). – Na tarczy herbowej mogą znajdować się pola pionowe, poziome. Na każdym zwykle mieści się jakiś symbol – wyjaśnia ks. Cz. Mazur. – W omawianym herbie rysunek na tarczy nawiązuje do wezwania. Na tle krzyża, podstawowego znaku chrześcijaństwa, znajdują się dwa znaki wyrażające jedność Syna i Matki. Widzimy tu Najświętsze Serce Pana Jezusa z cierniową koroną i Niepokalane Serce Maryi (nawiązanie do klaretyńskiego herbu), przebite mieczem boleści. Te serca, na znak jedności, przenikają się. Pola mają barwę czerwoną oraz niebieską – ta druga barwa nawiązuje do Maryi.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma